OIE

Četiri slovenačke energetske kompanije zajedno će proizvoditi zeleni vodonik i metan

slovenija eles hse hess plinovodi hidrogen

Slika: Pixabay

Objavljeno

05.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.11.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Četiri slovenačke energetske kompanije Plinovodi, ELES, Holding Slovenske elektrarne (HSE) i Hidroelektrarne na spodnji Savi (HESS) udružile su se u okviru projekta SLOP2G – inovativnog rešenja za konverziju električne energije iz obnovljivih izvora u zeleni vodonik i sintetički metan.

Projekat, kako su kompanije saopštile, predstavlja konkretan korak u pravcu stvaranja društva bez ugljenika i energetske tranzicije koja podrazumeva integraciju sektora električne energije i gasa.

Ovo je prvi slovenački projekat za zeleni vodonik

Prvi slovenački projekat za dobijanje zelenog vodonika okupio je ključne slovenačke kompanije u upravljanju prenosnim sistemima za prirodni gas (Plinovidi) i električnu energiju (ELES) i proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora (HESS).

Naime, ELES je operator sistema za prenos električne energije, Plinovodi su operator sistema za prenos gasa, HSE trguje i prodaje električnu energiju, a HESS proizvodi električnu energiju u hidroelektranama.

Električna energija iz obnovljivih izvora biće pretvorena u zeleni vodonik i zeleni metan

SLOP2G povezuje dve energetske lokacije na kojima će se električna energija iz obnovljivih izvora i višak električne energije u sistemu koristiti za proizvodnju zelenog vodonika koji će se metanizacijom pretvarati u sintetički metan. Na obe lokacije zeleni vodonik i metan će moći da se ubacuju u gasnu prenosnu mrežu i prenose do industrijskih i drugih potrošača.

Zeleni hidrogen će se, kako se precizira, transportovati kroz cevovode za vodonik, a sintetički metan kroz gasovode, navodi se u saopštenju.

Važan deo projekta je uspostavljanje platforme za trgovanje obnovljivim gasovima, kao i uvođenje garancija porekla za zelene gasove.

Projekat prijavljen na konkurs Evropskog fonda za inovacije

Kompanije su projekat prijavile na konkurs Evropskog fonda za inovacije kao slovenački infrastrukturni projekat za zeleni gas i povezivanje sektora električne energije i gasa.

Partneri u ovom projektu veruju da on ispunjava visoke zahteve javnog poziva i istovremeno ukazuje na buduća kretanja u slovenačkoj energetici.

Projekat podržavaju tri slovenačka ministarstva

Zeleni vodonik je EU proglasila za kariku koja spaja energetske sektore i proizvod koji će omogućiti tranziciju u društvo bez ugljenika. To je EU definisala u okviru Evropskog zelenog plana, Evropske strategije za hidrogen i EU strategije za povezivanje energetskog sistema.

Projekat podržavaju tri slovenačka ministarstva: Ministarstvo za infrastrukturu, Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja i Ministarstvo odbrane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

5. novembar 2020. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

5. novembar 2020. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

5. novembar 2020. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

5. novembar 2020. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu