Električna energija

Četiri od pet elektrana na ugalj u EU neprofitabilno: Grčkom PPC preti gubitak od 596 miliona evra, rumunskoj CE Oltenia od 567

elektrane-ugalj-EU-neprofitabilno-PPC-CE-Oltenia

Slika: Pixabay

Objavljeno

28.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Četiri od pet elektrana na ugalj u EU su neprofitabilne, a kompanije u čijem su vlasništvu ove godine mogle bi da izgube 6,6 milijardi evra, zaključak je novog izveštaja nevladine organizacije Carbon Tracker.

U regionu bi najveći gubitak mogla da ima grčka kompanija PPC, 596 miliona evra, pa zatim rumunska kompanija CE Oltenia – 479 miliona, dok se bugarske firme suočavaju se minusom od 657 miliona, hrvatske sa 21 milionom, a slovenačke sa 25 miliona evra.

U izveštaju Apocoalypse now, najviše su gubicima izložene Nemačka, Španija i Češka čije bi kompanije u 2019. godini mogle da izgube 1,97 milijardi evra, 992 miliona evra i 899 miliona evra.

Nemački RWE, češki EPH i grčki PPC mogli bi da imaju najveće gubitke u EU

U najvećim problemima su nemački RWE, koji bi ove godine mogao da izgubi 975 miliona evra, češki EPH, kojem preti manjak od 613 miliona, i grčki PPC, koji bi mogao da ostane bez 596 miliona evra, navodi se u izveštaju.

Profitabilne elektrane na ugalj su one u Poljskoj koje primaju relativno visoke subvencije, zatim efikasna postrojenja u Nemačkoj i Holandiji i termoelektrane u Italiji, Češkoj i Sloveniji koje profitiraju od visokih veleprodajnih cena električne energije.

Inače, u EU je ove godine u odnosu na prošlu proizvodnja električne energije iz kamenog uglja smanjena 39%, što je rezultiralo niskim koeficijentom iskorišćenja, dok je proizvodnja iz lignita manja 20%. U izveštaju se navodi i da je ukupno 84% proizvodnje električne energije iz lignita i 76% iz kamenog uglja neisplativo.

Carbon tracker upozorava da će ugalj u EU prestati da se koristi do 2030. godine

Carbon tracker upozorava investitore i donosioce politika da se pripreme za potpuni prestanak korišćenja uglja u EU do 2030. godine, jer bez velikih subvencija industrija neće preživeti stalnu konkurenciju sve jeftinije energije iz vetroelektrana i solarnih parkova, ali i privremeno jeftinog gasa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

gas interkonekcija srbijagas nomagas

Srbija i Severna Makedonija rade na projektu gasne interkonekcije

28. oktobar 2019. - Srbijagas i Nomagas su izrazili nameru da ubrzo realizuju projekat izgradnje gasnog interkonektora Severna Makedonija – Srbija.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

28. oktobar 2019. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

28. oktobar 2019. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

28. oktobar 2019. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.