Bugarska vlada ponudila je Sloveniji da postane deo projekta proširenja nuklearne elektrane Kozloduj, saopštila je Vlada Bugarske.
Bugarski premijer Nikolaj Denkov je ponudu za saradnju predstavio tokom bilateralnog sastanka sa slovenačkim premijerom Robertom Golobom. Dvojica predsednika vlade razgovarali su na marginama 18. Bledskog strateškog forum, koji se ove godine održava pod sloganom Solidarnost za globalnu bezbednost.
Slovenija se, podsetila je bugarska vlada, sprema da poveća svoje nuklearne kapacitete, i dodala da je spremna da uči od Bugarske, koja je dalje odmakla u planovima od Slovenije za proširenje nuklearne elektrane Kozloduj.
Slovenija takođe planira da instalira još jedan nuklearni blok
Treba reći da Slovenija ima jednu nuklearnu elektranu – Krško (sa jednim blokom snage 731 MW) i priprema se za postavljanje drugog bloka. Bugarska ima, takođe, jednu nuklearnu elektranu – Kozloduj, koju čine dva reaktora od po 1.088 MW, i planira izgradnju novih. Bugarska vlada je pre dva meseca potpisala i ugovor za blok od 1.110 MW.
Premijer Nikolaj Denkov rekao je svom kolegi Robertu Golobu da bi Slovenija trebalo da bude uključena u projekat u Kozloduju ili kao kupac električne energije ili kao investitor.
Bugarski plan je da obezbedi baznu energiju iz nuklearnih elektrana
Denkov je rekao da je odluka o izgradnji novih reaktora zasnovana na dugoročnoj prognozi potražnje za energijom do 2050.
Dva nova bloka, u kombinaciji sa produžetkom rada postojećih, biće dovoljno da se obezbedi bazna energija sve dok zemlja ne odluči kako će razvijti svoj energetski miks nakon 2050, objasnio je Denkov.
Bugarska je, takođe, spremna da pomogne Sloveniji u pripremi stručnjaka za izgradnju i rad novih nuklearnih reaktora.
Inače, NE Kozloduj se nalazi na reci Dunav 200 kilometara severno od bugarske prestonice Sofije i pet kilometara istočno od grada Kozloduja. Nuklearka Krško je na granici između Sloveniije i Hrvatske, dve zemlje koje dele njenu proizvodnju.
Kozloduj proizvodi nešto manje od 50 odsto električne energije u Bugarskoj, oko 25 odsto u Sloveniji i oko 15 odsto u Hrvatskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.