Životna sredina

Uz EU i Velika Britanija razmatra uvođenje takse na robu u čijoj proizvodnji se emituje CO2

Britanski premijer Johnson prekogranicnog poreza CO2

Slika: Miriam Ramos-Warth from Pixabay

Objavljeno

28.05.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.05.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Po navodima više medija, premijer Velike Britanije Boris Johnson razmišlja o mogućnosti oporezivanja uvoznih proizvoda pri čijem pravljenju se ispušta ugljenik. Takav potez bi zaštitio konkurentnost domaće privrede i sprečio iseljavanje fabrika.

Evropska unija već dugo radi na uvođenju graničnog mehanizma za prilagođavanje ugljenika (CBAM), zapravo poreza na emisije ugljen-dioksida vezane za robu i struju iz inostranstva. Više medijskih kuća je saznalo da i Velika Britanija analizira efekte potencijalnog ocarinjavanja CO2.

EU namerava da uvede prekogranični porez na CO2, a moguće je da će i SAD postupiti na isti način

Izveštaji nagoveštavaju da premijer Boris Johnson razmišlja o toj mogućnosti, iako je ranije prenošeno, bez zvanične potvrde, da je u februaru odbacio istu ideju zbog mogućeg poskupljenja hrane. I EU i Britanija imaju sisteme za naplaćivanje emisija ugljenika i trgovanje dozvolama za ispuštanje tog gasa s efektom staklene bašte, tako da je njihova industrija manje konkurentna od proizvođača uvoznih artikala koji ne moraju da kupuju te sertifikate.

Porezi na CO2 bi obustavili curenje ugljenika

Prekogranični namet na ugljenik bi takođe sprečio takozvano propuštanje ili curenje ugljenika, kako se naziva preseljavanje proizvodnih kapaciteta u zemlje s manje strogim propisima. Vlada u Londonu je nagovestila da će svoje predsedavanje Grupi sedam – G7 iskoristiti da pozove ostale članice da se zajedno pozabave tim pitanjem.

Prekogranični nameti na emisije ugljenika bi mogli da naškode slobodnoj trgovini

Telegraph je objavio da bi se plan prvo primenio na čeličane i ostalu tešku industriju, a da bi poljoprivreda mogla da se uključi kasnije. Kritičari ukazuju na protekcionistički element takvog sistema koji se tiče aktuelnog besplatnog dodeljivanja dela dozvola za ispuštanje CO2 i ekvivalentnih uzročnika globalnog zagrevanja.

HuffPost je citirao neimenovane osobe upućene u razvoj događaja koje tvrde da je Johnson „veoma otvoren“ prema rečenoj koncepciji.

Šansa diplomatiji

Kabinet premijera je otkrio da ministarstvo privrede, energetike i industrijske strategije „proučava“ pitanje i da je „usredsređeno“ na njega. Samo ministarstvo je saopštilo da želi da sarađuje s trgovinskim partnerima kroz diplomatske kanale u cilju zajedničkog ublažavanja klimatskih promena i usklađivanja tarifa.

Britanija i EU takođe razrađuju planove za proširivanje svojih sistema za trgovanje emisijama, a Sjedinjene Države su nagovestile mogućnost da uvedu prekogranični porez na CO2.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vlada republike srbije, zakoni iz oblasti zastite zivotne sredine

Vlada Srbije usvojila dva predloga zakona o proceni uticaja na životnu sredinu

28. maj 2021. - Na sednici Vlade usvojena su tri predloga zakona iz oblasti životne sredine koji će doprineti usaglašavanju sa direktivama EU

makron seos pismo litijum

SEOS tražio pomoć od Makrona, Jelisejska palata odgovorila da o litijumu odlučuje Srbija

28. maj 2021. - Savez ekoloških organizacija Srbije uputio je pismo Emanuelu Makronu u kom traži njegovu podršku u borbi protiv rudnika litijuma Rio Tinta

eu rudarski otpad direktiva litijum kriticne sirovine litijum

T&E: Ekološka pravila EU zastarela za ekspanziju rudnika kritičnih sirovina u Evropi

28. maj 2021. - Evropski ekološki standardi navode se kao jedna od glavnih garancija da kopanje kritičnih sirovina, kao što je litijum, neće ugroziti životnu sredinu i ljude

vrucina smrtni slucajevi evropa studija

Ekstremne vrućine će uvećati broj smrtnih slučajeva za još 55.000, južna Evropa na udaru

28. maj 2021. - Između 1991. i 2020. bilo je oko 364.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih hladnoćom i 44.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih toplotom godišnje