Podeli
Podeli
Partner GIZ-ovog projekta ORF-EE Center for Research and Policy Making 29. novembra 2018. godine u Parlamentarnoj Skupštini Republike Makedonije predstavio je Bijelu knjigu pod nazivom „Izazovi i zadaci vezani za poglavlja 15. i 27. zakona EU“.
Aktivnost je provedena u okviru GIZ-ovog regionalnog projekta Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE), koji podržava Njemačka vlada.
Dokument je izrađen za potrebe članova Parlamenta Makedonije i drugih parlamenata u Jugoistočnoj Evropi i služi kao vodič za pitanja vezana za energetsku efikasnost, klimu i održivu urbanu mobilnost. Sadrži prikaz očekivanja, obaveza i konkretnih obaveza iz poglavlja 15. (Energija) i 27. (Okoliš) zakona EU, koji su od naročite važnosti za Makedoniju. Dokument kroz putokaze i jasna mjerila definiše zadatke i obaveze neophodne za djelotvorno usklađivanje sa zakonom EU i međunarodnim sporazumima koje je Makedonija potpisala i ratifikovala.
Sastanak je održan u okviru nezvanične „Zelene grupe“, čiji su domaćini bili Ljiljana Zaturoska, Hari Lokvenec, Surya Rashidi i Maja Moračanin.
Pozdravnu riječ dala je Jasna Sekulović, GIZ ORF-EE menadžerica projekta. Ona je iskoristila priliku da učesnicima/učesnicama sastanka približi koncept i ciljeve ORF-EEa, usmjerenog na jačanje kapaciteta parlamentarnih zastupnika iz JIE u oblastima energetske efikasnosti i klime. Ponovo je naglasila važnost ORF-EE-ove partnerske Mreže škola političkih nauka, koja uključuje i makedonski Centar za istraživanje i izradu politika (Center for Research and Policy Making – CRPM), i njihovu vezu sa skupštinskim zastupnicima.
Zlatko Simonovski iz CRPM-a govorio je o koracima koje Makedonija mora preduzeti u odgovoru na klimatske promjene, a Ilija Sazdovski, ORF-EE projektni koordinator za Makedoniju, osvrnuo se na trenutnu situaciju u energetskom sektoru u Makedoniji i govorio o energetskoj efikasnosti i obnovljivim izvorima energije, sektorskim izazovima i daljim koracima.
Poglavlja 15. i 27.
Poglavlje 15. odnosi se na ciljeve energetske politike EU koji se, između ostalog, osvrću na unapređenje konkurentnosti, sigurnost snabdijevanja energijom i zaštitu okoliša. Pravna stečevina EU u oblasti energetike sastoji se od pravila i politika koji se odnose naročito na konkurentnost i državnu pomoć, domaća tržišta energije, energetsku efikasnost, nuklearnu energiju i nuklearnu sigurnost, te zaštitu od radioaktivnog zračenja.
S druge strane, poglavlje 27. odnosi se na politiku zaštite okoliša EU, koja teži da potakne održivi razvoj i zaštitu okoliša za sadašnje i buduće generacije. Zasnovana je na preventivnom djelovanju – načelu da zagađivač plaća, u cilju borbe protiv zagađenja na samom izvoru, i uključuje zajedničku odgovornost i integraciju zaštite okoliša u druge politike EU. Pravna se stečevina sastoji od više od 200 važnijih pravnih akata kojima se uređuju horizontalna pitanja, kvalitet zraka i vode, upravljanje otpadom, zaštita prirode, kontrola industrijskog zagađenja i upravljanje rizicima, hemikalije i genetski modifikovani organizmi (GMO), buka i šumarstvo. Usklađivanje s pravnom stečevinom zahtijeva značajne investicije. Jaka i dobro opremljena uprava na državnom i lokalnom nivou preduslov je za uspješnu primjenu i provedbu pravne stečevine iz oblasti okoliša.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.