Podeli
Podeli
Bosna i Hercegovina bi uskoro mogla da dobije berzu električne energije što je preduslov za razvoj funkcionalnog tržišta električne energije u toj zemlji i bitan korak ka povezivanju sa susednim tržištima, najavio je Nezavisni operator sistema (NOS) BiH.
U planu je da se osnuje projektna kompanija čiji bi zadatak bio da uspostavi berzu električne energije u toj zemlji, čije bi sedište bilo u Mostaru.
Planirano je i da projektna kompanija uspostavi saradnju sa susednim tržištima električne energije, kao i strateška partnerstva s berzama u Evropi i berzama koje budu zainteresovane za učešće u budućoj berzi BiH.
Direktor NOS BiH Josip Dolić smatra da inicijativa za osnivanje berze ima budućnost i da se može, ako ima volje, završiti brzo i kvalitetno.
Na budućoj berzi bi, zavisno od regulitive, mogli da trguju ili samo kompanije registrovane u BiH, odnosno one koje poseduju licence Državne regulatorne komisije za električnu energiju (DERK), ili i strane kompanije koje imaju licencu nekog drugog regulatora. Za strane kompanije problem bi mogao biti sistem PDV-a u BiH i priznavanje licenci, ali Dolić smatra da je to moguće rešiti.
U Elektroprivredi Republike Srpske nisu uvereni da bi berza u BiH bila likvidna, s obzirom da postoje berze u Srbiji i Hrvatskoj, kao i referentna u Mađarskoj. Kako je u aprilu rekao Maksim Skoko, izvršni direktor Elektroprivrede RS, ta kompanije svoje viškove električne energije na dnevnom nivou plasira preko beogradske berze SEEPEX. On je ocenio da je to najtransparentniji i najkvalitetniji način plasmana dnevnih viškova.
Uspostavljanje berze na kojoj se trguje energijom preduslov je za stvaranje funkcionalnog, otvorenog tržišta strujom, u čemu je BiH kasnila nailazeći na kritike Energetske zajednice jugoistočne Evrope.
Berze struje se osnivaju kako bi se uspostavio transparentan i pouzdan mehanizam za formiranje veleprodajne tržišne cene putem poklapanja ponude i potražnje po pravičnoj i transparentnoj ceni, uz sigurnost da će sve transakcije zaključene na toj berzi biti realizovane i plaćene.
U BiH tržište električnom energijom se sada zasniva na bileteralnim transakcijama između licenciranih kompanija za proizvodnju, snabdevanje i trgovinu električnom energijom. Kompanije međusobno sklapaju ugovore, a sistem tendera sa tri ponuđača se uglavnom primjenjuje tokom dnevnih aktivnosti ili dan pre za sledeći dan.
Uspostavljanje berze deo je obaveza BiH koje proističu iz članstva u Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope i evropskih integracija te zemlje. Ona je ujedno u skladu sa inicijativom za veće regionalno povezivanje i saradnju šest zemalja Zapadnog Balkana (WB6), koje uključuje i stvaranje regionalnog tržišta strujom.
U regionu od februara 2016. deluje Berza električne energije u Srbiji i jugoistočnoj Evropi, SEEPEX. Ta berza je rezultat zajedničkog ulaganja srpskog operatora prenosnog sistema EMS-a i Evropske berze električne energije EPEX SPOT. Ideja je da se sve ostale zemlje potpisnice Ugovora o Energetskoj zajednici priključe tom projektu.
Crna Gora takodje planira da formira berzu eletkrične energije. Istovremeno, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je u procesu prijema na SEEPEX, što se očekuje tokom leta.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.