Kada bečki podzemni vozovi dolaze u Altes Landgut, u jednom distriktu na jugu grada, od energije kočenja proizvodi se struja za osvetljenje i električne uređaje na stanici.
Trenje stvara toplotu, a iz kočenja nastaje energija. Nakon uspešne probe 2018. godine, operater javnog prevoza u prestonici Austrije je u još jednoj stanici postavio inverter. Bečki Altes Landgut, koji se nalazi u jednom južnom distriktu, višak energije od zaustavljanja metroa pretvara u struju i predaje u svoju mrežu, iz koje napaja osvetljenje, pokretne stepenice i liftove.
Gotovo ceo električni vozni park kojim upravlja bečki Wiener Linien, uključujući tramvaje, već je opremljen za korišćenje kočione energije. Ona ide u mrežu jednosmerne struje, pa se na podzemnoj pruzi upotrebljava pri kretanju voza sa stanice ili prolasku. Novim modelima je taj sistem fabrički ugrađen, a drugi se prepravljaju.
Tramvaji i električni vozovi su kočionu energiju već koristili u mreži jednosmerne struje
Kada na stanici metroa nema drugog voza, energija kočenja bi se pretvarala u toplotu i rasipala. Tako je firma odlučila da instalira invertere i pretvara je u naizmeničnu struju za mrežu od 20 kilovolti.
Inovacija je uvedena u stanici Hardeggasse na liniji U2. Altes Landgut, otvoren 2017. godine, nalazi se na liniji U1.
Beč, koji se redovno kotira u vrhu međunarodnih lista po mobilnosti, energiji iz obnovljivih izvora i zaštiti životne sredine, ovaj projekat je pokrenuo u sklopu svojih napora da uspostavi standard klimatskog pristupa za gradove.
Wiener Linien učestvuje u naporima da Beč postane uzoran grad po pitanju klimatske politike
Što se više energije sačuva i upotrebi, manje ju je potrebno proizvoditi. Dve stanice su u suštini elektrane, jer uštede tri gigavat-sata godišnje, što je ekvivalentno potrošnji 720 domaćinstava, kao i 400 tona ugljen-dioksida.
Sledeće postrojenje je u planu za stanicu Ober St. Veit voza U4, a trebalo bi da se instalira dogodine, kako stoji u rasporedu. Poduhvat se finansira preko savezne razvojne banke aws i nacionalne fondacije za istraživanja, tehnologiju i razvoj – Österreich-Fonds.
Treba napomenuti da solarne ploče koje su lane instalirane na Ottakringu zadovoljavaju i do pola potražnje za strujom na toj okretnici U3. Wiener Linien od januara kupuje isključivo domaću struju iz obnovljivih izvora od koje nema emisija CO2.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.