Električna energija

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Foto: Opština Bansko

Objavljeno

29.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ispostava Bugarskog ViK holdinga u Blagoevgradu je počela da proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine montirane unutar cevi za vodosnabdevanje. Izvor energije joj je višak pritiska u mreži.

Hidroenergetski sistemi u cevima mogu da doprinesu dekarbonizaciji i energetskoj efikasnosti, budući da su jednostavni i ne škode životnoj sredini. Preduzeće za vodovod i kanalizaciju u Blagoevgradu, koje radi u sklopu državnog Bugarskog ViK (W&S) holdinga je jedan takav uređaj instaliralo unutar svoje cevi za vodosnabdevanje.

Prvi je te vrste u zemlji. Ovaj sistem od 18 kilovata je postavljen u cevi koja pijaću vodu u Bansko, poznato po skijalištu, dovodi iz postrojenja iznad gradića.

Preduzeća za vodosnabdevanje su među najvećim potrošačima električne energije u Bugarskoj

Svečanom puštanju u rad prisustvovalo je najviše rukovodstvo holdinga, sa lokalnim i oblasnim zvaničnicima. Bugarski ViK holding podstiče svoje zavisne firme da ulažu u zelene tehnologije, istakao je član upravnog odbora Atanas Bojadžijev. Podsetio je da su preduzeća za vodosnabdevanje među najvećim potrošačima električne energije u zemlji.

Predsednik nadzornog odbora Gančo Dimitrov izjavio je da mlada generacija inženjera i menadžera ima zadatak da reši izazove u delatnosti vodosnabdevanja koji su se poslednjih decenija nagomilali kao i da najbolje moguće iskoriste mogućnosti za proizvodnju zelene energije pomoću vode.

Izvor energije za mali hidrogenerator je višak pritiska u cevi kroz koju voda dolazi u spremište. Da njega nema, otpuštao bi se kroz ventil u vidu toplote i energija bi ostala neiskorišćena.

Holding će struju iz cevne hidroturbine prodavati na tržištu

Holdingov ogranak W&S Energy Group zadužen je za prodaju struje na tržištu.

Male cevne hidroturbine imaju snagu između deset i stotinu kilovata. Brojne su već u pogonu od Kalifornije i Oregona sve do Škotske i Hongkonga. Na primer, u gradu Bolderu u Koloradu je 1985. instalirano osam takvih sistema.

Hidrogeneratori u cevima imaju najviše smisla ukoliko koriste gravitaciju. Minijaturne turbine takođe mogu da se ugrade u mreže za odvodnjavanje, kanalizacione linije ili čak povratne vodove velikih sistema za klimatizaciju.

Kućni saveti i male firme bi instaliranjem takvih uređaja mogli da postanu prozjumeri.

Vredi pomenuti i da je turska državna kompanija Temsan projektuje male sklopive hidroturbine. Najmanja ima samo 500 vati.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

29. novembar 2024. - Lokalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju u opštini Bansko proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

Srbija usvojila Strategiju razvoja energetike do 2040 sa projekcijama do 2050 godine

Srbija usvojila Strategiju razvoja energetike do 2040. sa projekcijama do 2050. godine

29. novembar 2024. - Narodna skupština Srbije je izglasala Strategiju razvoja energetike Srbije do 2040. godine sa projekcijama do 2050. godine

Nova Evropska komisija balansirati dekarbonizaciju sa odrzivoscu cena energenata

Nova Evropska komisija će balansirati dekarbonizaciju sa održivošću cena energenata

29. novembar 2024. - Evropska komisija želi da održi tempo dekarbonizacije, ali da istovremeno obezbedi pristupačne cene energenata za domaćinstva i privredu

hrvatska projekti obnovljiva energija hgk marija sculac

U Hrvatskoj na čekanju 40 projekata za obnovljivu energiju

29. novembar 2024. - Nedavni odlazak značajnog stranog investitora, kako dodaju u Hrvatskoj gospodarskoj komori, ne daje nadu da će se situacija uskoro promeniti