Električna energija

Antić: Vreme da razrešimo ugovor sa Italijom o gradnji elektrana na Drini

Antić: Vreme da razrešimo ugovor sa Italijom o gradnji elektrana na Drini

Photo: MRE

Objavljeno

14.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vreme je da razrešimo situaciju u vezi sa ugovorom sa Italijanima i da krenemo u gradnju elektrana na Drini sami ili sa nekim drugim partnerima, izjavio je Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike posle sednice Mešovitog energetskog komiteta Srbije i Republike Srpske.

Septembra 2011. godine italijanska kompanija Seci Energia, Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (EPS) i Javno preduzeće Elektroprivreda Republike Srpske potpisali su preliminarni ugovor o gradnji tri hidroelektrane na reci Drini.

Planirana snaga elektrana je bila 450 MW, očekivana proizvodnja električne energije 1.200 MWh, uz procenjeno ulaganje od 800 miliona evra. Proizvedena električna energija bi se transportovala u Italiju, a početak gradnje bio je najavljen za 2013. godinu.

U petak su ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić i ministar energetike Republike Srpske Petar Đokić prisustvovali prvom sastanku Mešovitog energetskog komiteta u Beogradu. Tada su najavili jaču saradnju, realizaciju zajedničkih projekata i gradnju HE na reci Drini.

“Imali smo sporazum sa Italijanima, koji su odugovlačili godinama i konačno je vreme da to presečemo i da to radimo sami ili da pronađemo nekog drugog partnera. Republika Srpska ima sjajan projekat Gornja Drina, koji je jedan od najboljih hidroenergetskih projekata u ovom delu Evrope. Zaintеresovani smo da i mi eventualno budemo deo tog projekta. Tu je i projekat Donja Drina, koji je odličan”, naveo je ministar.

Članovi Mešovitog energetskog komiteta su direktori svih energetskih kompanija iz Srbije i Republike Srpske.

“Mi se previše vremena grlimo i ljubimo zato što smo braća. Mislimo da je došlo vreme da radimo neke zajedničke projekte i da to treba da bude prioritet”, naglasio je Antić.

Ministar Đokić je rekao da bi u okviru projekta Gornja Drina mogle da budu izgrađene četiri hidroelektrane, u okviru Srednje Drine tri i u Donjoj Drini četiri.

Đokić je rekao da će sa Kinezima graditi hidroelektranu Buk Bijela sa pratećim hidroelektranama i da bi RS volela da se u taj projekat uključi i Srbija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

14. novembar 2017. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

14. novembar 2017. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

14. novembar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

14. novembar 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW