Otpad

Albanija zabranila jednokratne plastične kese

Albanija zabranila jednokratne plasticne kese

Foto: Naja Bertolt Jensen on Unsplash

Objavljeno

02.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Albaniji više ne smeju da se proizvode, uvoze i prodaju jednokratne plastične kese, čak ni one što važe za oksorazgradive i oksobiorazgradive.

Nakon neuspešnih pokušaja, projekata na lokalnom nivou i dve godine odlaganja, jednokratne kese su u Albaniji zabranjene. Stupili su na snagu amandmani na zakon o integrisanom upravljanju otpadom koje je parlament usvojio u martu.

Po novom propisu, zabranjeno je proizvoditi, uvoziti i prodavati jednokratne plastične kese uključujući one proglašene oksorazgradivima i oksobiorazgradivima. Zakon izuzima one čiji su zidovi deblji makar 70 mikrona i nosivosti najmanje deset kilograma. Takođe ne smeju biti manje od 50 puta 24 centimetra.

Vlada procenjuje da će s novim propisom u roku od dve godine smanjiti zagađenost za osam odsto

Kazne iznose između 4.200 i 12.500 evra, a oni koji ponove prekršaj će izgubiti dozvolu za rad, navela je ministarka turizma i životne sredine Mirela Kumbaro. Njeno ministarstvo procenjuje da će u roku od dve godine ovom merom smanjiti zagađenost za osam procenata.

Po studiji iz 2016, stanovnici su koristili tri jednokratne plastične kese dnevno, što je 3,2 milijarde komada godišnje ili 26.300 tona. Premijer Edi Rama je izjavio da zakon označava početak nove ere i da se njima štite cela zemlja i deca u Albaniji.

Takozvane oksorazgradive i oksobiorazgradive kese se u praksi ne zbrinjavaju na odgovarajući način

Evropska komisija je zabranila oksorazgradivu i oksobiorazgradivu plastiku. Kritičari kažu da se takav materijal može razgraditi samo u kontrolisanim uslovima do tačke gde mikroorganizmi i gljivice mogu da nastave te da se na deponijama on samo kida u mikroplastiku i da se oslobađaju hemikalije i metali (čak i kobalt!) iz aditiva dodatih da bi ubrzali proces raspadanja.

Albanija nema pogone u kojima bi oksorazgradiva i biooksorazgradiva plastika mogla da bude izložena kiseoniku na predviđeni način. Da ima, taj materijal bi verovatno trebalo skupljati posebno, a jednokratne plastične kese u praksi idu u kontejner ili završavaju u prirodi i u moru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

2. jun 2022. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

2. jun 2022. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

2. jun 2022. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

2. jun 2022. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju