Životna sredina

Albanija usvojila zakon o klimatskim promenama

Albanija_zakon-klimatske promene

Foto: Pixabay/Tumisu

Objavljeno

14.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Parlament Albanije je izglasao zakon o klimatskim promenama koji, između ostalog, pruža pravnu osnovu za usvajanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) za period od 2021. do 2030. godine, kao i osnovu za primenu Direktive o sistemu trgovine emisionim jedinicama (EU ETS).

Zakon o klimatskim promenama, koji je usvojen u Decembru, predviđa integraciju pitanja vezanih za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama u zakonodavstvo, strategije i programe, a stvara i sveobuhvatni zakonski i međuinstitucionalni okvir za klimatsku akciju na nacionalnom nivou, navodi Energetska zajednica.

Monitoring i izveštavanje su ključni za dobijanje preciznih podataka o emisijama GHG

Zakon sadrži i odredbe o monitoringu, izveštavanju i verifikaciji emisija gasova staklene bašte (GHG), što je od ključne važnosti za dobijanje preciznih podataka o emisijama ovih gasova, saopštila je Energetska zajednica. Zakon takođe predviđa dostavljanje nacionalnih ciljeva za doprinos smanjenju emisija GHG u skladu sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC).

Cilj zakona je smanjenje emisija GHG i doprinos globalnoj borbi protiv klimatskih promena

Nakon više od godinu dana odlaganja, zakon je usvojen sa 93 glasa “za” i 11 “protiv.” U tekstu zakona piše da je njegova svrha da doprinese smanjenju emisija GHG i ubrzanju prilagođavanja klimatskim promenama u Albaniji, sa ciljem da se ublaže njihovi štetni efekti. Zakon bi takođe trebalo da omogući Albaniji da doprinese globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena kroz ispunjavanje svojih obaveza prema UNFCCC.

Zakon propisuje uslove za emisije GHG iz stacionarnih i pokretnih izvora emisija GHG, prema proizvodima i supstancama, kao i uslove za izdvajanje i skladištenje CO2, navodi se u tekstu.

Prelazni period od pet godina za zagađivače

Zakon treba da stupi na snagu šest meseci od objavljivanja u službenom glasniku Albanije, dok odgovarajući podzakonski akti moraju biti usvojeni u roku od četiri godine od stupanja zakona na snagu. Operateri će imati prelazni period od pet godina za pitanja vezana za emisiju GHG i pripremu sistema za monitoring, izveštavanje i verifikaciju, navodi se u tekstu zakona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nemacka litijum kina jadar brantner

Nemačka sekretarka Brantner: Nije pitanje da li će se litijum kopati u Srbiji, nego ko će to uraditi

14. januar 2021. - Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove, izjavila je da je pitanje da li će to uraditi Rio Tinto i Evropa ili Kina

Aktivisti Jadra poveli sa protesta u Beogradu blokade protiv kopanja litijuma

Aktivisti iz Jadra poveli u blokade sa protesta u Beogradu protiv kopanja litijuma

14. januar 2021. - Masovnim skupom u Beogradu krunisana je serija skoro svakodnevnih protesta širom zemlje. Predvođeni udruženjem Ne damo Jadar i SEOS-om, hiljade demonstranata zaustavilo je saobraćaj na Gazeli i pošlo da blokira železničke stanice Prokop i Novi Beograd.

podgorica deponija spalionica otpada

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

14. januar 2021. - Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike

Novi evropski zakon IED 2.0 gradanima gradjanima odstetu od zagadivaca zagadjivaca

Novi evropski zakon IED 2.0 omogućava građanima da dobiju odštetu od zagađivača

14. januar 2021. - Direktiva IED 2.0 pokriva emisije zagađujućih materija i omogućava ljudima da dobiju odštetu za narušavanje njihovog zdravlja usled protivzakonitog zagađivanja