Životna sredina

Albanija usvojila zakon o klimatskim promenama

Albanija_zakon-klimatske promene

Foto: Pixabay/Tumisu

Objavljeno

14.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Parlament Albanije je izglasao zakon o klimatskim promenama koji, između ostalog, pruža pravnu osnovu za usvajanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) za period od 2021. do 2030. godine, kao i osnovu za primenu Direktive o sistemu trgovine emisionim jedinicama (EU ETS).

Zakon o klimatskim promenama, koji je usvojen u Decembru, predviđa integraciju pitanja vezanih za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama u zakonodavstvo, strategije i programe, a stvara i sveobuhvatni zakonski i međuinstitucionalni okvir za klimatsku akciju na nacionalnom nivou, navodi Energetska zajednica.

Monitoring i izveštavanje su ključni za dobijanje preciznih podataka o emisijama GHG

Zakon sadrži i odredbe o monitoringu, izveštavanju i verifikaciji emisija gasova staklene bašte (GHG), što je od ključne važnosti za dobijanje preciznih podataka o emisijama ovih gasova, saopštila je Energetska zajednica. Zakon takođe predviđa dostavljanje nacionalnih ciljeva za doprinos smanjenju emisija GHG u skladu sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC).

Cilj zakona je smanjenje emisija GHG i doprinos globalnoj borbi protiv klimatskih promena

Nakon više od godinu dana odlaganja, zakon je usvojen sa 93 glasa “za” i 11 “protiv.” U tekstu zakona piše da je njegova svrha da doprinese smanjenju emisija GHG i ubrzanju prilagođavanja klimatskim promenama u Albaniji, sa ciljem da se ublaže njihovi štetni efekti. Zakon bi takođe trebalo da omogući Albaniji da doprinese globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena kroz ispunjavanje svojih obaveza prema UNFCCC.

Zakon propisuje uslove za emisije GHG iz stacionarnih i pokretnih izvora emisija GHG, prema proizvodima i supstancama, kao i uslove za izdvajanje i skladištenje CO2, navodi se u tekstu.

Prelazni period od pet godina za zagađivače

Zakon treba da stupi na snagu šest meseci od objavljivanja u službenom glasniku Albanije, dok odgovarajući podzakonski akti moraju biti usvojeni u roku od četiri godine od stupanja zakona na snagu. Operateri će imati prelazni period od pet godina za pitanja vezana za emisiju GHG i pripremu sistema za monitoring, izveštavanje i verifikaciju, navodi se u tekstu zakona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

14. januar 2021. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

14. januar 2021. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

14. januar 2021. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

14. januar 2021. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija