Agrosolar – istovremena proizvodnja električne energije i hrane na poljoprivednim parcelama, postaje sve češća praksa u globalnom bumu instalacije solarnih panela. Tako je i sve više konkretnih primera o tome koliko se ovaj agro-energetski model isplati. Najnoviji podaci dolaze iz Francuske.
Firma Sun’Agri iz Liona je saopštila da su prinosi grožđa na dve pilot-lokacije povećani 20-60 odsto u ovoj godini, preneo je PV Magazine. Rast je povećan u odnosu na vinograde bez solarnih panela.
Fotonaponski paneli su, kako navode, pomogli u regulisanju promena temperature, pa su smanjili letnje vrućine i zimske mrazeve.
Francuska firma je na lokacijama u regionu Pyrénées Orientales, koji se nalazi na krajnjem jugu, na granici sa Španijom i na obali Mediterana, testirala tri sorte grožđa. Najveći rast, 60 odsto, zabeležen je kod sorte šardone, zatim kod marselana 30 odsto i 20 odsto kod belog grenaša.
Solarni paneli smanjili su potrebe za navodnjavanjem 20-70 odsto
Na drugoj lokaciji, u regionu Vaucluse, nedaleko od Marseja i Monpeljea, u jugoistočnoj Francuskoj, povećanje prinosa je bilo više od 30 odsto
Sun’Agri je rast prinosa objasnio sposobnosti agrosolarnog sistema da optimizuje mikroklimu, utiče na temperaturu, povećava vlažnost i smanjuje potrebe za navodnjavanjem 20-70 odsto.
Agrosolar, takođe, pomaže u zaštiti od mraza, sprečavajući pad temperature veći od dva stepena Celzijusa. Rezultat toga je povećanje stope preživljavanja biljaka, a stopa sušenja je smanjena 25-50 odsto.
Grožđe koje se dobija ispod panela daje vino sa 1,5 odsto manje alkohola
Osim toga, grožđe koje se gaji ispod panela daje vino sa 1,5 odsto manje alkohola, čuva kiselost belih vina i pojačava profil arome.
Nedavno objavljeni priručnik organizacije Solar Power Europe pokazala je da bi kombinacija proizvodnje hrane i struje mogla da poveća poljoprivredne prinose do 60 odsto
Priručnik sadrži deset agrosolarnih modela predstavljenih na primerima iz prakse.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.