OIE

Priboj koristi biomasu za grejanje javnih zgrada

priboj biomasa grejanje javne zgrade

Slika: Pixabay

Objavljeno

10.11.2016.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

10.11.2016.

Država

Komentari

0

Podeli

Opština Priboj je završila projekat prelaska sistema daljinskog grejanja s fosilnih goriva na biomasu u javnim zgradama, poput škola, vrtića, doma kulture i zgrade opštinske administracije. Projekat je realizovan uz podršku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, a vredan je 15 miliona dinara (122.000 evra).

Umesto da se godišnje troši 300 tona uglja, za grejanje oko 6.000 metara kvadratnih koristiće se toplotna energija dobijena iz nešto više od 150 tona otpadnog drveta, obnovljivog i dostupnog izvora energije, procenjuje Zoran Ratković, tehnički direktor JP Toplana iz Priboja.

Daljinsko grejanje javnih zgrada na biomasu je racionalnije i efikasnije, i može da podstakne privredne aktivnosti u lokalnoj zajednici. Pri tome se od prekomernog zagađenja štiti i životna sredina, kažu zvaničnici pribojske opštine.

Javne ustanove su na ovaj način dobile stabilno i pouzdano snabdevanje toplotnom energijom, dok će istovremeno građani Priboja imati čistiji vazduh,“ objašnjava Saša Vasilić, predsednik Radne grupe za biomasu i zamenik predsednika Opštine Priboj. On naglašava da postoji i važna socio-ekonomska komponenta: pelet koji se koristi u kotlarnici je poreklom od drveta sečenog u samoj opštini. Ovo može da podstakne stanovnike da se uključe u prikupljanje drvnog otpada za potrebe JP Toplane Priboj. Procenjuje se da će ukupna godišnja emisija ugljen-dioksida (CO2) biti niža za 500 tona.

Vasilić najavljuje da će već sledeće godine ova opština, smeštena na jugozapadu Srbije, započeti izgradnju nove toplane na biomasu. Planira se i adaptacija, trenutno neispravne, kotlarnice gradske toplane na mazut u toplanu na drvnu biomasu.

Zvaničnik iz Priboja kaže da opština očekuje nastavak podrške od Vlade Srbije i resornog Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Nemački GIZ već dve godine podržava slične aktivnosti u opštinama Kragujevac i Vrbas, a 2012. godine započet je projekat „Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji“ (DKTI), u saradnji s nemačkom razvojnom bankom KfW, koji za cilj ima da u 15 gradova i opština Srbije toplane počnu da koriste biomasu kao energent.

Imamo dovoljno prostora da iskoristimo potencijale biomase u Srbiji, a prednosti su vrlo jasne: biomasa je jeftinija od gasa i mazuta, čistija je od uglja, i proizvodi se ovde,“ kaže Rajner Šelhas (Reiner Schellhaas), predstavnik ovog programa zadužen za komponentu snabdevanje biomasom.

Tagovi: , , , , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU-kompletira-Industrijski-plan-zeleni-dogovor-zakonom-dekarbonizaciji-industrije

EU kompletira Industrijski plan za zeleni dogovor zakonom o dekarbonizaciji industrije

10. novembar 2016. - Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije bi uskoro mogao da stupi na snagu, čime bi EU zaokružila Industrijski plan za zeleni dogovor

uvoz-struje-severna-makedonija

Severna Makedonija: Solar doveo do smanjenja uvoza struje na svega 2,75% potrošnje

10. novembar 2016. - Rast instalisanih kapaciteta solarnih elektrana u Severnoj Makedoniji bio je 2023. za 251% veći nego prethodne godine

HEP-izgradi-reverzibilnu-hidroelektranu-Blaca-pola-gigavata

HEP se sprema da izgradi reverzibilnu hidroelektranu Blaca od pola gigavata

10. novembar 2016. - Kapacitet za turbinski režim rada HEP-ove reverzibilne hidroelektrane Blaca iznosio bi 498 megavata, a pumpe bi radile na najviše 489 megavata

EU-subvencionise-sedam-projekata-zelenog-vodonika-720-miliona-evra

EU subvencioniše sedam projekata zelenog vodonika sa 720 miliona evra

10. novembar 2016. - Projekti zelenog vodonika odabrani su na prvoj aukciji u okviru inicijative Evropska banka za vodonik