Otpad

Kragujevac dobio Reciklažni centar

Kragujevac reciklazni centar

Foto: JKP Čistoća

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Kragujevcu će početkom decembra zvanično biti otvoren Reciklažni centar za odlaganje i preradu kabastog i električnog otpada koji će raditi po evropskim standardima.

Otpadna ulja, farbe, kućna hemija, kao i gume ubuduće će biti selektovani i odlagani u Reciklažni centar, od čega će korist imati kako grad Kragujevac, tako i njegovi građani koji su do sada ovakav otpad odlagali u kontejnere. Ova vrsta otpada predstavljala je problem za životnu sredinu, ali i za JKP Čistoća na čijem zemljištu u Industrijskoj zoni je Reciklažni centar i izgrađen. Kapacitet Centra podmiruje količine otpada koje se u ovom trenutku proizvedu u gradu.

„Otpad koji sakupe građani i naše komunalno preduzeće biće dovožen u Reciklažni centar gde će se na licu mesta otpad razdvajati i prodavati ili, kada su u pitanju otpadna ulja, slati na dalji tretman. Mi ćemo od toga imati dodatni prihod, a u isto vreme ćemo rasteretiti gradsku deponiju,“ izjavio je član Gradskog veća zadužen za  komunalne delatnosti, ravnomerni i održivi razvoj Vladimir Maksimović za Balkan Green Energy News.

Radove na izgradnji i opremanje Reciklažnog centra finansiralo je Ministarstvo poljoprivrede i zaštitite životne sredine sa 45 miliona dinara, a u ovom trenutku se čekaju upotrebne dozvole  tehnički prijem kako bi ovaj objekat i zvanično bio pušten u rad.

U planu Regionalni centar za upravljanje otpadom

Izgradnja Reciklažnog centra prvi je korak uvođenja Sistema upravljanja otpadom u Kragujevcu, koji na ovaj način postaje lider u regionu u obasti zaštite životne sredine. U planu je izgradnja još dva do tri takva centra na teritoriji grada, čime bi se trajno rešilo pitanje prikupljanja, selekcije i deponovanja otpada.

Kragujevac planira i izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom o čemu su predstavnici grada već potpisali međuopštinski sporazum sa šest lokalnih samouprava iz Šumadije i Pomoravlja. Realizacija ovog strateškog projekta bi Kragujevcu omogućila dodatne prihode i razvoj zelene ekonomije.

 

 

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

4. novembar 2016. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

4. novembar 2016. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

4. novembar 2016. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

4. novembar 2016. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.