Voda

Svetska banka upozorava da voda mora poskupeti

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.09.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predstavnici Svetske banke su vlastima u Srbiji poručili da je sadašnja cena vode preniska da se prikuplje sredstva neophodna za godišnja ulaganja u snabdevanje i kanalisanje.

Oni su na sastanku u Privrednoj komori Srbije organizovanom u saradnji sa Ministarstvom za poljoprivredu, šumarstvo i zaštitu životne sredine i Republičkom direkcijom za vode, upozorili da tarife ne mogu biti deo socijalne politike, preneo je „Blicov“ portal.

„Morate investirati između 200 i 300 miliona evra ako želite da zadovoljite zahteve Evropske unije“, rekao je David Mišo, viši stručni saradnik međunarodne finansijske institucije zadužen za vodu i asanitaciju.

Učesnici iz Srbije su saopštili da zemlja planira da do kraja godine usvoji strategiju upravljanja vodama do 2034. Dokumentom su predviđene investicije od 8,5 milijardi evra uz ekonomsku cenu od 1,35 evra za kubni metar, a sada u nekim opštinama košta i samo 0,41 evro.

Srbija trenutno na lokalnom i državnom nivou u ovaj sektor ulaže između 100 i 150 miliona evra godišnje. Zemlja nije najsiromašnija u regionu, ali ima jednu od najnižih cena vode, rekao je Mišo. Dodao je da se u EU ulaže znatno više novca i da Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) preporučuje kvotu od 0,5 do jedan odsto bruto domaćeg proizvoda, dok se u Srbiji odvaja 0,2 ili 0,3 procenta.

Slađana Milojković iz Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ rekla je da je plan da se cena vode od 1,35 evra za kubni metar dostigne pet-šest godina nakon usvajanja strategije. Ona je dodala da će povećanje biti postepeno i da neće biti jednako na svakom mestu, već da se dostigne nivo u proseku.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Berlin, otpadne vode, kisnica, vodosnabdevanje

Berlin kopa rezervoare za prikupljanje kišnice

8. septembar 2016. - Berlin gradi infrastrukturu za sakupljanje i skladištenje kišnice, uključujući podzemne rezervoare, i postaje grad-sunđer

Ekonomska steta zagadjenja okeana iznosiće 731 milijardu dolara do 2050. godine

Šteta od zagađenja okeana plastikom do 2050. može da dostigne 731 milijardu dolara

8. septembar 2016. - Ukoliko se punjenje okeana plastičnim otpadom nastavi, potencijalna ekonomska šteta do 2050. godine iznosi ukupno 731 milijardu dolara

grad zagreb koncesija procistac otpadnih voda tomasevic

Zagreb raskinuo koncesiju za otpadne vode sa firmama E.ON i EVN

8. septembar 2016. - Gradske vlasti su raskinule ugovor o koncesiji potpisan 2000. godine koji je trebalo da bude na snazi do 2028.

Opasni herbicid glifosat u evropskim rekama ne potice iz poljoprivrede

Većina opasnog herbicida u rekama ne potiče iz poljoprivrede

8. septembar 2016. - Naučnici su otkrili da značajna količina herbicida glifosata u reke dolazi iz domaćinstava – iz aditiva u deterdžentima