Drugi sastanak Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije održan je u Narodnoj supštini 14. oktobra u prisustvu predstavnika parlamentaraca iz Nemačke i Evropske unije. Oni su predstavili najbolje primere iz prakse u oblasti održivog energetskog razvoja Nemačke.
Drugi sastanak po redu u novom sazivu Skupštine održan je svega nedelju dana nakon prvog, osnivačkog sastanka, što najavljuje veoma dinamičan rad i ozbiljnu agendu Foruma u narednom periodu.
Poslanica i predsedavajuća Foruma, dr Aleksandra Tomić, otvorila je sesiju podsećajući poslanike, goste i učesnike, da je Srbija usvojila Nacionalnu strategiju održivog razvoja 2008. godine i Nacionalnu strategiju za aproksimaciju u oblasti životne sredine za Republiku Srbiju 2011. godine.
„Uprkos kompleksnoj ekonomskoj situaciji, Skupština i vlada moraju što pre revidirati strategije i uskladiti ciljeve sa 17 novih ciljeva iz Agende UN 2030“, istakla je ona.
Upoznavajući učesnike Foruma sa temama i zadacima pred njima, ona se osvrnula na rad Foruma u prethodnom sazivu uz napomenu da je Strategija razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine, sa projekcijama do 2030. godine, razmatrana u pet održanih panela.
Axel Dittmann, ambasador Nemačke u Srbiji, rekao je da je Nemačka, u saradnji sa GIZ-om i nemačkom Razvojnom bankom KfW, spremna da podrži Srbiju u oblasti održivog korišćenja energetskih resursa i zaštiti klime.
„Zeleni razvoj ne ugrožava industriju. Životna sredina je u fokusu saradnje Nemačke sa Srbijom, naročito u oblasti otpadnih voda, energetske efikasnosti i hidroenergije“, podsetio je Dittmann.
On je dodao da se Srbija i pre Pariske konferencije o klimarskim promenama obavezala na smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 3%, što za Srbiju predstavlja veliki izazov, ali i šansu da smanji svoju zavisnost od uvoza energije, i da ostvari uštede u budžetu.
Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike, Zoran Predić, istakao je da je to ministarstvo poslednjih godina uradilo mnogo na uvođenju normativne regulative, i da je veliki korak za održivi razvoj učinjen usvajanjem Strategije razvoja energetike Republike Srbije za narednih 10 godina, navedeno je u izveštaju sa Foruma.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.