
Foto: SolarPower Europe
Nemačka kompanija reLi Energy osvojila je prvu nagradu na takmičenju za najbolje solarne startapove 2026. godine. U finalu je nadmašila tri konkurenta.
„ReLi Energy optimizuje performanse i vek trajanja baterijskih sistema za skladištenje energije (BESS) kroz hardverska i softverska rešenja. Ona su namenjena aset menadžerima ili trgovcima, kao i EPC izvođačima ili sistem integratorima, naveo ne SolarPower Europe.
ReLi Battery Analytics pruža detaljan uvid u unutrašnje stanje baterije u realnom vremenu.
Prati state of health (SoH), state of charge (SoC) i detektuje neravnotežu ćelija ili potencijalne anomalije pre nego što postanu kritične, direktno štiteći vek trajanja i garanciju imovine.
Laringe: Tržište je spremno za softver koji štiti imovinu, a istovremeno maksimizira prihod
Nagrada za najbolje solarne startapove je godišnja nagrada koju dodeljuje evropsko udruženje solarne industrije SolarPower Europe. Nagrada teži da podrži revolucionarne korake koje inovatori preduzimaju ka energetskom sistemu elektrifikovanom na bazi obnovljivih izvora energije.
Laura Laringe, izvršna direktorka i suosnivačica firme reLi Energy, naglasila je da nagrada potvrđuje njihov rad na prevazilaženju jaza između fizike baterija i trgovine energijom.

„To pokazuje da je tržište spremno za softver koji štiti imovinu, a istovremeno maksimizira prihode. Ponosni smo što su nas stručnjaci iz industrije izabrali za lidera u energetskoj tranziciji Evrope“, naglasila je ona.
Ovogodišnji žiri bili su Dženi Čejs (Jenny Chase- BloombergNEF); Anke Disel (Anke Dissel-Enerparc AG); Feliks Krauze (Felix Krause-Vireo Ventures) i Mihael Šmela (Michael Schmela-SolarPower Europe).
Prema rečima Valburge Hemetsberger, izvršne direktorke SolarPower Europe, reLi i svi finalisti pokazuju kako pametna i fleksibilna tehnologija može ostvariti budućnost fleksibilnog, čistijeg i predvidljivog energetskog pejzaža u Evropi.
Konkurencija iz Estonije, Švedske i Finske
Četiri finalista su izabrana da se lično predstave žiriju za nagrade na SolarPower samitu u Briselu.
Gridio sa sedištem u Estoniji predstavio je pametnu aplikaciju za punjenje električnih vozila. Ona automatski puni električna vozila korisnika na osnovu cena energije i dostupnosti viška solarne energije. Platforma omogućava punjenje električnih vozila kada je to logično i ne zahteva dodatni hardver. Aplikacija to radi povezivanjem sa cloud servisima glavnih proizvođača automobila.
Rešenje startapa Qurrent, iz Švedske, agregira energetske resurse, uključujući solarne i baterijske sisteme. Povezuje ih, kontroliše i optimizuje u korist mreže i vlasnika imovine.
Tehnologija baterija sa peskom (sand battery technology) pretvara obnovljivu energiju u toplotu i skladišti je u pesku. Kada je potrebno, proizvodi toplu vodu, vazduh ili paru, za industrijske procese, mreže daljinskog grejanja ili grejanje prostora. Rešenje je razvio finski startap Polar Night Energy.







Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.