
Foto: Alparslan Bayraktar / X
Nakon dugih pregovora, Saudijska Arabija je potpisala sporazum o angažovanju svojih kompanija za izgradnju solarnih elektrana od ukupno dva gigavata u dve pokrajine u Turskoj. To je deo bilateralnog dogovora o ukupno pet gigavata u fotonaponskim postrojenjima i vetroparkovima.
Ministar energetike i priodnih resursa Turske i saudijski ministar energetike Abdulaziz bin Salman al-Saud potpisali su međudržavni sporazum o elektranama na obnovljive izvore. Ideja je da se u Turskoj izgrade solarne i vetroelektrane od pet gigavata u zbiru, u saradnji sa saudijskim kompanijama, istakao je Bajraktar.
U prvoj etapi će biti izgrađene dve solarne elektrane od po jednog gigavata u Tašeliju u pokrajini Karaman i u pokrajini Sivas, otkrio je.
Bilateralni aranžmani su novi model za velike projekte za proizvodnju električne energije
Nastavljaju se tenderi pod državnim mehanizmom podrške YEKA, iliti REZ, za projekte solarnih i vetroparkova, uz investicije u elektrane za sopstveno snabdevanje i projekte skladištenja energije, podvukao je Bajraktar. Novi model za velike projekte su međudržavni i bilateralni sporazumi, objasnio je. Turska preko njih može da dobije struju po mnogo nižim cenama i na dugi rok, kazao je ministar u Rijadu, gde su okončani maratonski pregovori.
Podsetio je da njegova zemlja namerava da najkasnije 2035. utrostruči ukupni kapacitet iz vetra i solara na 120 gigavata.
„Sve ove investicije, koje vidimo kao neke od najvažnijih primera stranih direktnih investicija u naš energetski sektor, biće ostvarene kroz eksterno finansiranje. Takođe, kredite će obezbediti međunarodne finansijske institucije“, izjavio je Bajraktar.
Dosad najjeftinija struja, a ugovori na po 25 godina
Električna energija će se kupovati u okviru 25-godišnjeg ugovora. Isporuke iz solarne elektrane u Karamanu će koštati samo 1.995 evrocenti po kilovat-satu (19,95 evra po megavat-satu), kaže ministar. Struja iz drugog gigantskog postrojenja će biti 2.3415 evrocenti po kilovat-satu, naveo je. Obe cene su najniže među svim elektranama na obnovljive izvore u Turskoj, naglasio je Bajraktar.
„Pored toga, ove elektrane će dati značajan doprinos sektorima električne opreme i usluga u našoj zemlji, buduće da će im stopa domaćeg udela u proizvodnji biti 50 odsto“, dodao je. Investicija u prva dva fotonaponska postrojenja procenjena je na dve milijarde dolara, a oni će proizvoditi dovoljno električne energije za potrebe 2,1 miliona domaćinstava, kazao je ministar.
Po Bajraktarovim rečima, kamen temeljac će biti postavljen sledeće godine, a celokupan projekat se završava 2028. ili 2029.
On je ranije izjavio da su u toku bili pregovori sa saudijskom kompanijom ACWA, čiji je manjinski suvlasnik država.
U Turskoj su na kraju prošle godine na mreži bili fotonaponski sistemi od 25,1 gigavata u zbiru i vetroelektrane od ukupno 14,8 gigavata, od ukupno 122,5 gigavata.
Bajraktar je prošle sedmice kazao da će ove godine biti odobreno 3,5 gigavata kapaciteta za samosnabdevanje. Među potencijalnim prozjumerima, prednost imaju lokalne samouprave, javne institucije i strateški i izvozno orijentisani sektori, dodao je.







Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.