OIE

Maja Turković: Tehnologija je naša najjača karta

Maja Turkovic tehnologija je naša najjaca karta BEf 2025

Foto: Balkan Green Energy News

Objavljeno

04.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tehnološka rešenja potrebna za povećanje udela obnovljivih izvora energije u Jugoistočnoj Evropi su već dostupna i pristupačna, tvrdi Maja Turković, viša potpredsednica kompanije CWP Europe. Zemlje u regionu sada treba da usvoje regulativu kako bi podstakle izgradnju kapaciteta za baterijsko skladištenje energije i hibridnih elektrana, izjavila je na marginama Beogradskog energetskog foruma 2025.

“Smatram da je tehnologija najjača karta koju imamo”, rekla je Maja Turković i dodala da su troškovi za tehnologiju u padu, kao i troškovi finansiranja projekata. Na panelu koji se bavio revolucijom u energetskom sektoru, ona je navela da joj se čini da je više finansijskih sredstava na raspolaganju, nego što ima projekata koji mogu da se kvalifikuju.

Troškovi tehnologija su u padu, kao i troškovi finansiranja

Cena solarnih panela je za dve godine smanjena 60 odsto, dok su baterije pojefitinile za 40 odsto do kraja 2024. godine i za pet odsto samo u ovoj godini, pa su sada ispod 100.000 evra po megavat-satu, navela je na panelu Energetska revolucija na delu – ujedinjenim delovanjem do zelenih, pametnih i održivih energetskih rešenja.

Integracija baterija sa solarima je ono što CWP vidi kao trend. Neki operatori prenosnog sistema čak dozvoljavaju – mada u regionu još ne – da se priključak na mrežu dobijen za solar iskoristi za bateriju, kazala je Turković.

Integracija baterija sa solarima je novi trend

Na marginama foruma, Turković je izrazila nadu da će regulativa u regionu ispratiti tehnološki razvoj. “Nadamo se da ćemo podići spremnost zemalja regiona da se donese odgovarajuća regulativa i da se podigne kapacitet iz baterijskih skladišta i hibridnih elektrana, koje su mnogo poželjnije i za sam sistem,” istakla je.

Govoreći o kompaniji CWP Europe, Turković je navela da ona razvija projekte vetroparkova, solarnih elektrana i za skladištenje energije u baterijama u devet zemalja regiona, kao i da je počela diverzifikaciju u hibridne elektrane. Ona je dodala da CWP razvija i svoje algoritme za upravljanje baterijama na kratkoročnim tržištima.

Ova kompanija je nedavno potpisala dosad najveći ugovor o otkupu električne energije iz solarne elektrane u Srbiji. Ugovor se odnosi na elektranu Solarina od 150 MW, koju CWP razvija u istočnoj Srbiji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

4. jun 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

4. jun 2025. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

4. jun 2025. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

4. jun 2025. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u