Foto: Balkan Green Energy News
Fortis Energy u Jugoistočnoj Evropi radi na projektima elektrana na obnovljive izvore od ukupno dva gigavata. Polovinu planiranog kapaciteta čine budući solarni i vetroparkovi u Srbiji, izjavio je na Beogradskom energetskom forumu (BEF 2025) operativni direktor Velimir Gavrilović.
Turska kompanija Fortis Energy je sa svojim projektima Noćaj 1 i Noćaj 2 u Srbiji, za solarne elektrane sa baterijskim sistemima za skladištenje energije (BESS), na korak do faze gde će moći da otpočne izgradnju. Operativni direktor Velimir Gavrilović je na Beogradskom energetskom forumu (BEF 2025) izjavio da u regionu ukupno razvija dva gigavata.
„Razvijamo ogroman portfolio različitih obnovljivih izvora energije u celoj Jugoistočnoj Evropi. Najviše je u Srbiji“, naglasio je i dodao da je u ovoj zemlji pola za solarne, a pola za vetroelektrane. Gavrilović je otkrio da kompanija u Albaniji sprema investicije za 600 megavata, uglavnom u fotonaponske pogone, pored planova u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
Pored toga, Fortis Energy razmatra nove projekte u Španiji i Italiji. Takođe ima biogasne elektrane u Turskoj i Srbiji, podsetio je Gavrilović.
Još nije sasvim jasno koje će biti posledice uvođenja CBAM-a
Među izazovima za investitore u ovom sektoru, ukazao je na Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika. To je taksa Evropske unije na ugljen-dioksid za grupu uvoznih sirovina i struju, a naplata kreće na početku sledeće godine. Gavrilović je istakao da još nisu poznate posledice po proizvođače električne energije u regionu, a ni njene potrošače u industriji.
Operativni direktor kompanije Fortis Energy je pomenuo i da su investitori u obnovljive izvore u Srbiji obavezni da za svoje buduće elektrane obezbede skladištenje energije da bi dobili priključak na mrežu. Još je rekao da za zaokruživanje pravnog okvira nedostaju određeni podzakonski akti.
U Srbiji za solarnu elektranu od 110 megavata sa baterijama potpisan ugovor o povezivanju na prenosnu mrežu
Kompanija je ranije ovog meseca u Srbiji potpisala ugovor o priključenju na prenosnu mrežu za svoj solarni park Erdevik kod Šida. U planu je vršni kapacitet (pik) od 110 megavata, zajedno sa BESS sistemom od 31,2 megavat-sata.
Ovaj developer i izvođač u domenu projektovanja, nabavke i izgradnje (EPC) u Srbiji sprema projekte za tri vetroelektrane: Vranje, Gornjak i Juhor.
Fortis Energy je prošle godine u Oslomeju u Severnoj Makedoniji pustio u rad solarnu elektranu sa pikom od 79,9 megavata. Kapacitet priključka je 68,7 megavata. Kompanija je u februaru objavila da je ugovorila izgradnju BESS postrojenja od 62 megavata na istoj lokaciji. Reč je o litijum-jonskim baterijama kapaciteta 104 megavat-sati, što znači da u punoj snazi mogu da rade do dva sata.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.