OIE

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HE Dubrava (foto: HEP)

Objavljeno

07.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska elektroprivreda priprema gradnju svoje prve plutajuće solarne elektrane, snage 12 MW, na akumulacionom jezeru njene hidroelektrane Dubrava.

Državna kompanija Hrvatska elektroprivreda (HEP) je pored hidroelektrane već instalirala fotonaponsku elektranu Donja Dubrava, snage 9,9 MW, ali na zemlji. Kombinacija hidroenergije i solarne energije je sve češća, i predstavlja vrstu hibridnih elektrana. HEP već gradi jedan hibridni energetski park, i to prvi u zemlji, a nalaziće se nedaleko od Benkovca.

Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi. HE Dubrava ima kapacitet od 79,78 MW, dok je prosečna proiozvodnja, koja je započela 1989, 350 GWh.

Plutajuća fotonaponska elektrana imaće i barijeru protiv talasa i otpada

HE Dubrava je zadnja od tri višenamenske hidroelektrane na Dravi koje, uz proizvodnju električne energije, učestvuju u snabdevanju vodom, odbrani od poplava, zaštiti zemljišta od erozije, navodnjavanju, odvodnji, saobraćaju. A, sada bi trebaloda učestvuju i u dobijanju struje u solarnim panelima.

HEP je sada Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije podneo zahtev za ocenu potrebe  izrade procene uticaja na životnu sredinu za svoj projekat plutajuće solarne elektrane nedaleko od mesta Prelog, na severu Hrvatske.

Fotonaponska elektrana bi trebalo da bude postavljena na plutajućoj platformi koja bi obuhvatala montažnu konstrukciju, bove napunjene ekspandirajućom polistirenskom penom i konstrukciju za sidrenje, navodi se u zahtevu.

Solarna elektrana će biti pričvršćena za dno jezera na 62 mesta

Elektrana će imati i barijeru protiv talasa i plutajućeg otpada. I plutajuća platforma i barijera biće pričvršćene čeličnim užetima za dno jezera na 62 mesta.

Planirano je postavljanje 19.812 fotonaponskih modula snage 615 W. Ukupno bi zauzela površinu od oko 8,9 hektara. Detalji o elektrani nalaze se u Elaboratu zaštite okoliša koji je u oktobru 2024. pripremio, a u martu dopunio Energetski institut Hrvoje Požar.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Krece izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora Grckom

Kreće izgradnja severnomakedonskog dela gasnog interkonektora s Grčkom

7. maj 2025. - Početkom 2027. treba da bude završena izgradnja severnomakedonskog dela gasovodnog interkonektora sa Grčkom

EU se sprema da 2027 prekine uvoz ruskog gasa nafte

EU se sprema da 2027. prekine uvoz ruskog gasa, nafte

7. maj 2025. - Evropska komisija je predstavila plan da do kraja 2027. postepeno i potpuno okonča kupovinu ruskog prirodnog gasa, uključujući LNG, i nafte

hrvatska hep he dubrava plutajuca solarna elektrana

HEP će instalirati prvu plutajuću solarnu elektranu na jezeru HE Dubrava

7. maj 2025. - Kompanija je još 2023. godine predstavila planove da izgradi plutajuću fotonaponsku elektranu u sklopu hidroelektrane Dubrava na reci Dravi

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

7. maj 2025. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija