Otpad

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

Foto: © OCEANA_Danny Ocampo_Location Mabini, Batangas

Objavljeno

07.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Najveći svetski proizvođač bezalkoholnih pića Coca-Cola ujedno je i najveći zagađivač plastikom. I dok je svet sve zabrinutiji zbog sveprisutnosti mikroplastike, količina plastičnog otpada raste. Po novoj projekciji organizacije Oceana, najkasnije 2030. će u okeanima završavati 602.000 tona plastičnog ambalažnog otpada godišnje samo od ove kompanije.

Prema najnovijem izveštaju nevladine organizacije Oceana Coca-Colin svet sa otpadom (Coca-Cola’s World With Waste), kompanija je na putu da do 2030. poveća količinu plastike koju upotrebljava na više od 4.1 miliona tona godišnje. Ogromna količina ambalažnog otpada završiće u okeanima.

U izveštaju Fondacije Elen Makartur iz 2016. piše da je godišnje najmanje osam miliona tona plastike dospevalo u okeane — što je ekvivalentno jednom punom kamionu svakog minuta. Ukoliko se ne preduzmu nikakve mere, očekuje se da će do 2030. ta količina porasti na dva kamiona u minutu, a do 2050. na četiri kamiona.

„U scenariju nastavka dosadašnje prakse, očekuje se da će okean 2025. sadržati jednu tonu plastike na svake tri tone ribe, a do 2050. više plastike nego ribe (po težini)“, stoji u dokumentu.

Godišnja količina plastičnog ambalažnog otpada kojeg Coca-Cola generiše i koji ulazi u vodotokove i mora i okeane mogao bi 2030. da dostigne 602.000 tona, što je 220 milijardi boca od pola litra. Prema navodima Oceane, ta količina bi bila dovoljna da napuni stomake 18 miliona plavih kitova.

Coca-Cola je najveći zagađivač plastikom

Plastika se razlaže u mikroplastiku (čestice prečnika do pet milimetara) i nanoplastiku (do jednog mikrometra). Rastuće globalne koncentracije mikroplastike i nanoplastike u životnoj sredini izazivaju zabrinutost zbog njihovog uticaja na ljudsko zdravlje, zbog čega je sve veći broj istraživanja koja se bave ovim pitanjem.

Nedavno objavljena studija istraživača sa Univerziteta države Portland pokazala je da se u skoro svim uzorcima ribe i štampa ulovljenih duž obala Oregona u Sjedinjenim Državama nalazi mikroplastika.

U mikroplastici se može naći 16.000 hemikalija iz plastike poput vrlo toksičnih perfluoroalkilnih i polifluoroalkilnih supstanci (PFAS) kao i bisfenola i ftalata. Brojne naučne studije su pokazale povezanost tih jedinjenja sa slučajevima kancera, hormonskim poremećajima, neurološkim i kardiovaskularnim oboljenjima, smanjenom plodnošću i razvojim poremećajima kod dece.

„Coca-Cola je daleko najveći proizvođač i prodavac pića na svetu. Zbog toga je zaista značajna kada je reč o uticaju svega toga na okean“, izjavio je viši potpredsednik Oceane Mat Litldžon.

Njegovu tvrdnju potvrđuju podaci iz studije objavljene u časopisu Science Advances koja pokazuje da je Coca-Cola najveći zagađivač plastikom. Istraživači su koristili podatke iz petogodišnjeg globalnog programa (2018–2022) sprovedenog u 84 zemlje, kako bi identifikovali brendove na plastičnim predmetima pronađenim u prirodi. Za polovinu predmeta nije bilo moguće utvrditi marku. Pet najvećih indentifikovanih zagađivača su Coca-Cola (11 odsto), PepsiCo (pet), Nestlé (tri), Danone (tri) i Altria (dva odsto).

Coca-Cola može da smanji godišnju potrošnju plastike

Oceana je otkrila da bi Coca-Cola mogla da smanji godišnju potrošnju plastike ispod trenutnog nivoa — ako do 2030. poveća udeo višekratne ambalaže na 26,4 odsto. Kompanija je 2023. koristila samo 10,2 odsto višekratne ambalaže. Višekratne boce mogu se koristiti do 25 puta ako su od plastike i do 50 puta ako su od stakla. To znači da jedna višekratna boca može da spreči proizvodnju i upotrebu do 49 jednokratnih boca.

Ipak, kompanija planira da uradi suprotno, iako je 2022. godine sebi postavila cilj da 2030. godine najmanje 25 odsto svojih napitaka prodaje u povratnim odnosno staklenim bocama i plastičnim bocama za ponovno punjenje.

Krajem 2024. je značajno revidirala te ambicije. Objavila je da odustaje od ciljeva postavljenih 2022. i umesto njih najavila da će se fokusirati na povećanje upotrebe recikliranog sadržaja i na prikupljanje svojih jednokratnih plastičnih boca za reciklažu.

Coca-Cola je otkrila da je 2022. godine uložila skoro milijardu dolara u kupovinu reciklirane plastike. Ipak, sudeći po Oceaninom izveštaju, prikupljanje plastike za reciklažu i prodaja ambalaže od reciklirane plastike neće smanjiti ukupni plastični otisak kompanije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

7. april 2025. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

7. april 2025. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

7. april 2025. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

7. april 2025. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima