Životna sredina

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Foto: Eko straza/X

Objavljeno

28.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

28.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Neformalna grupa građana Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat, a koje je potpisom podržalo 100.000 građana.

Bojan Simišić, iz Eko straže, izjavio je da su potpisi predati zbog odluke Evropske komisije o strateškim projektima za dobijanje veoma važnih sirovina u zemljama van EU, koja se očekuje sledeće nedelje, preneo je Fonet.

“Hvala svima koji su potpisali pismo, predali smo ga danas u kancelariji delegacije EU u Beogradu”, objavila je Eko straža na društvenim mrežama.

Pismo sa 100.000 potpisa je prva konkretna akcija koju su najavila ekološka udruženja i građani posle najave da bi EU projektu Jadar mogla da da status strateškog projekta. Projekat je lociran nedaleko od mesta Loznica.

EU usvojila prvu listu trateških projekata

Da podsetimo, u utorak je Evropska komisija odobrila prvih 47 strateških projekata na teritoriji EU za dobijanje presudno važnih sirovina. U odluci evropske vlade navodi se da će odluka o mogućem izboru predloga za investicije u trećim zemljama za dobijanje tog statusa biti usvojena u kasnijoj fazi.

Dobijanje ovakvog statusa, po Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA) Evropske unije, znači pravo na administrativnu podršku i finansiranje.

Ubrzo posle odluke Evropske komisije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će EU za sedam ili osam dana proglasiti projekat Jadar strateškim projektom. To je rekao u Briselu posle sastanka s najvišim zvaničnicima EU.

Eko straža: Ako EU stavi Jadar na listu strateških projekata slede protesti

Eko straža je navela da EU nije nadležna i nema u svojoj ingerenciji proglašenje projekta Jadar svojim strateškim projektom. Projekar Jadar je, dodaju, poništen odlukom Vlade Srbije 2022.

“Evropska komisija zaseda sledeće nedelje, ukoliko EU stavi projekat Jadar na listu svojih strateških projekata nastavićemo sa protestima, samo se nećemo više obraćati vladi u ostavci već međunarodnim inatitucijama”, navela je Eko straža.

Projekat Jadar, kompanije Rio Tinto, predviđa otvaranje podzemnog rudnika litijuma i postrojenja za preradu u dolini reke Jadar na zapadu Srbije. Na portalu Balkan Green Energy News možete hronološki pregledati najvažnije događaje od 2001, kada je Rio Tinto došao u Srbiju.

Komentara: (1)
Jasna / 28.03.2025.

I ja bih potpisala

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

28. mart 2025. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva

Pica u skalenim bocama sadrze vise mikroplastike od onih u plasticnim bocama

Više mikroplastike u staklenim nego u plastičnim bocama, pokazala studija

28. mart 2025. - Pića koja se prodaju u staklenim bocama, uključujući vodu, limunadu, vino i pivo, sadrže značajno više mikroplastike nego ona u plastičnim

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

28. mart 2025. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

28. mart 2025. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.