Foto: EPCG
Dugonajavljivani prestanak rada Termoelektrane Pljevlja počinje verovatno 31. marta i trajaće do sredine novembra. Ohrabrujuća vest za potrošače u Crnoj Gori je da je 75 odsto potrebnih količina struje do kraja godine Elektroprivreda Crne Gore već nabavila. Ali, kakvi će biti finansijski efekti zastoja u termoelektrani koja daje 40 odsto struje u zemlji pokazaće naknadne analize.
Zbog zastoja u radu Termoelektrane Pljevlja usled ranije ugovorene ekološke rekonstrukcije Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) će ostati bez proizvodnje struje vredne oko 90 miliona evra. Rudnik uglja izgubiće 48 miliona evra prihoda, s obzirom da više od 93 odsto uglja prodaje jedinoj crnogorskoj termoelektrani, prenose Vijesti.
Pauza u radu najveće crnogorske elektrane izazvaće i pogoršanje trgovinske razmene i povećati deficit, jer je u protekle tri godine struja bila glavni izvozni proizvod.
Inače, bivši ministar energetike i rudarstva Saša Mujović u februaru prošle godine izjavio je da će zbog prestanka rada TE Pljevlja morati da se uveze struja u vrednosti od 160 miliona evra. Zato je tražio i pomoć privatnih proizvođača struje.
Za treći kvartal nedostaje oko 200 GWh
Iz EPCG su potvrdili da će TE Pljevlja, najverovatnije 31. marta, obustaviti proizvodnju električne energije i van pogona će biti sedam i po meseci zbog izvođenja finalnih radova na ekološkoj rekonstrukciji.
EPCG je već na tržištu kupila oko 75 odsto količine predviđene Energetskim bilansom. Ukupno 600 GWh platila je oko 60 miliona evra.
Ostale količine koje nedostaju za treći kvartal (jul, avgust, septembar), oko 200 GWh, EPCG će kupiti tokom drugog kvartala, a deo kroz operativnu trgovinu mesec za mesec.
U kompaniji nisu mogli da kažu koliko će EPCG izgubiti novca zbog prestanka rada TE Pljevlja. Ali, navode da je cena za krajnje potrošače 45 evra po MWh, a na tržištu je cena oko 100 evra.
Rudnik Pljevlja: Biće obezbeđeno stabilno finansiranje
U Rudniku uglja Pljevlja nisu konkretno odgovorili na pitanje da li su obezbedili alternativna tržišta za prodaju uglja tokom zastoja u radu Termoelektrane. Ali, tvrde da će u periodu ekološke rekonstrukcije biti obezbeđeno stabilno finansiranje prodajom uglja za široku potrošnju.
Rudnik će, takođe, sa EPCG potpisati ugovor o četvorogodišnjoj prodaji uglja kojim će se omogućiti avansno povlačenje sredstava u periodu zastoja koji će biti dovoljni za stabilno poslovanje.
Dodatne prihode Rudnik planira i da obezbedi od drugih delatnosti, koje nisu u vezi sa ugljem.
U EPCG ističu da je dosad isporučeno 93 odsto opreme, od koje je veliki deo već ugrađen, a ostatak će u krug termoelektrane biti dopremljen do kraja juna u skladu sa dogovorenom dinamikom.
Ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja koštaće 69,8 miliona evra. Ugovor o radovima potpisan je u junu 2020. Glavni izvođač je kineska kompanija DEC International, a podizvođači iz Crne Gore su Bemax, BB Solar i Permonte.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.