Električna energija

Slovenija uspostavlja sistem za sajber bezbednost u energetskom sektoru

slovenija sajber bezbednost energetika eles projekat

Foto: ELES

Objavljeno

03.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija je započela uspostavljanje kompaktnog sistema za sajber bezbednost u elektronergetskom sektoru koji će biti zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Ideja je da se oformi nacionalni bezbednosno-operativni centar (eng. security operation center – SOC) za elektroenergetiku.

ALiEnS-SOC projekat (Artificial Intelligence for Slovenian Electro-Energy Sector Security Operation Centre) sprovodi 13 firmi i institucija, a vodeći partner je slovenački operator prenosnog sistema ELES.

Ostali učesnici su pet operatora distributivnih sistema – Elektro Gorenjska, Elektro Celje, Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, zatim Telekom Slovenije, Akademska i istraživačka mreža Slovenije (Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – ARNES), Ured Vlade Republike Slovenije za informacijsku sigurnost (Urad Vlade RS za informacijsko varnost – URSIV), Smartis, Informatika, Tiko Pro i Končar Digital, jedini iz Hrvatske.

Finansiran u sklopu programa Digitalna Evropa, ALiEnS-SOC razvija snažan kibernetički okvir zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji će biti  testiran i validiran u vidu nacionalnog bezbednosno-operativnog centra za elektroenergetski sektora.

ELES: Bezbednost kritične energetske infrastrukture postala je glavni prioritet

Inače, sajber napadi u energetskom sektoru na svetskom niovu udvostručili su se od 2020. do 2022, a na meti su bile i kompanije iz regiona, uključujući Sloveniju, Srbiju, Crnu Goru. Poslednje analize navode da energetske firme najozbiljnije shvataju ovu pretnju.

ELES je saopštio da je energetski sektor u srcu modernog društva, pri čemu je neprekidno snabdevanje električnom energijom ključno za svakodnevni život. Međutim, dodaju, kako sajber pretnje postaju sve sofisticiranije, bezbednost kritične energetske infrastrukture postala je glavni prioritet.

ALiEnS-SOC ima za cilj da se uhvati u koštac sa ovim izazovima tako što će razviti napredni sistem sajber bezbednosti vođen veštačkom inteligencijom, prilagođen bezbednosnim operativnim centrima (SOC), tvrde u slovenačkom operatoru prenosnog sistema.

Projekat će, kako ističu, uvesti najsavremenije tehnologije veštačke inteligencije, deljenje obaveštajnih podataka o sajber pretnjama (eng. cyber treat inteligence – CTI) i mehanizme reagovanja u realnom vremenu kako bi se ublažili rizici i obezbedila otpornost energetskog sektora.

Vlada Slovenije: Jačanje sajber bezbednosti na nacionalnom i nivou EU

Slovenačka vlada od projekta očekuje poboljšano otkrivanje, presretanje i reagovanje na bezbednosne incidente i ranjivosti, smanjenju rizika i povećanju brzine reagovanja i operacija. Uz to, kako su naveli, trebalo bi da se poboljša razmena iskustava i informacija između zainteresovanih strana u cilju jačanja sajber bezbednosti na nacionalnom i EU nivou.

Projekat rešava operativne i tehničke izazove sa kojima se suočavaju stručnjaci za kibernetičku sigurnost u elektroenergetskom sektoru, anveo je Tiko Pro.

Ukupna vrednost projekta je 9,92 miliona evra od čega je 4,96 miliona sufinansira EU. Projekat traje tri godine, od januaru 2025. do decembra 2027.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Gavrilovic Fortis Energy ogroman portfolio projekata Jugoistocnoj Evropi BEF 2025

Velimir Gavrilović, Fortis Energy: Razvijamo ogroman portfolio projekata u Jugoistočnoj Evropi

3. mart 2025. - Fortis Energy u JIE ima u razvoju dva gigavata iz obnovljivih izvora, od čega je polovina u Srbiji, izjavio je na Beogradskom energetskom forumu operativni direktor Velimir Gavrilović

memo prve garancije porekla esm

Severna Makedonija izdala prve garancije porekla za obnovljive izvore energije

3. mart 2025. - Prve garancije porekla su dodeljene državnom preduzeću Elektrani na Severna Makedonija (ESM) za struju iz hidroelektrana

U susret početku primene CBAM-a na Zapadnom Balkanu Efikasan proces dekarbonizacije traži aktivniji pristup regiona prema EU

U susret početku primene CBAM-a na Zapadnom Balkanu: Efikasan proces dekarbonizacije traži aktivniji pristup regiona prema EU

3. mart 2025. - Vlade u regionu možda nisu bile dovolјno proaktivne prethodnih godina, ali učesnici CBAM panela na BEF 2025 smatraju da još ima vremena da regionalni akteri iznađu proaktivniji pristup prema EU

mickoski cebren hidroelektrane

Severna Makedonija pregovara o projektu izgradnje dve hidroelektrane

3. mart 2025. - Vlada Severne Makedonije procenjuje da će izgradnja hidroelektrana Čebren i Galište koštati između 1,2 i 1,3 milijarde evra