Evropsko PPA tržište je ušlo u fazu prilagođavanja, oličenu rekordnim brojem sporazuma, ali s manjim kapacitetima i ugovorenim količinama, objavio je Pexapark. Stabilizacija cena je u proteklih 18 meseci bila glavni pokretač ove aktivnosti.
Ispoljavanje rizika od kanibalizacije kroz povećanje broja padova cena u negativnu teritoriju i niskih cena u poređenju sa prosečnim na tržištu, i to uz mnogostruke rizike u pogledu kretanja cena, rezultovalo je prošle godine snažnim apetitom za ugovore o otkupu električne energije (PPA), ali su učesnici bili uzdržaniji u pogledu obima, pokazao je izveštaj firme Pexapark Perspektive tržišta energije iz obnovljivih izvora za 2025 (Renewables Market Outlook 2025).
Pad na polju ugovora sa integrisanim elektroenergetskim kompanijama (utility PPAs) uticao je na ukupne kapacitete i ugovorene količine struje. Kompanija je registrovala 15,2 gigavata u svim objavljenim dilovima, što je pad od 11 odsto s nivoa iz 2023. godine. Najdrastičnija promena je bio sunovrat od 59 procenata u domenu javnih sporazuma sa integrisanim elektroenergetskim kompanijama, uz pad broja od 38 odsto.
Nasuprot tome, obim objavljenih korporativnih PPA oslabio je samo jedan odsto. Sve u svemu, zabeležen je porast od 14 odsto na 316 dugoročnih PPA, za šta je najzaslužniji korporativni sektor, gde je skok iznosio 26 procenata. Svoje prve PPA je 2024. potpisao rekordan broj korporativnih korisnika. Sve u svemu, 157 takvih igrača je u zbiru obuhvatilo 5,2 gigavata.
Pexapark registrovao slabljenje nestabilnosti cena
Više nije standard, kao do pre par godina, da se ugovori o balansiranju potpisuju na isti rok kao PPA hedž za koji su vezani. Ova promena je dovela do uspostavljanja aktivnog tržišta, budući da se vlasnici elektrana sada obično odlučuju za balansiranje na po jednu do tri godine i češće objavljuju tendere.
Negativne cene su uzdrmale alokaciju rizika u domenu PPA
Ambijent je što se tiče cena 2024. bio relativno stabilan, budući da su nagle promene, posmatrane od dana do dana, bile blaže nego prethodnih godina. Po merilu koje je odredio Pexapark, godina je počela na 49 evra po megavat-satu, a završila na 52 evra.
Sve češća pojava niskih cena kao i onih na nuli i negativnih cena u satnim intervalima počela je konačno i da se odražava na poslovne pregovore, što signalizira značajnu izmenu tržišne dinamike. Glavne teme, koje najviše potencira kupovna strana, jesu kompenzacija za sate kada su cene negativne, zatim definisanje cenovnih pragova kao i uticaj raspodele rizika na ukupnu cenu PPA sporazuma.
Kapaciteti i ugovorena količina energije su ubedljivo najviši u Španiji, dok je Nemačka odnela zlato u kategoriji broja dilova
Španija je ostala najpopularnija destinacija za sklapanje PPA dilova, gledano po obuhvatu objavljenih ugovora, i to je već šesti put zaredom, sa 4,66 gigavata – 5,5 odsto manje nego 2023. godine.
Interesantan i relevantan podatak o tokovima na ovom tržištu je što Nemačka drži prvo mesto po broju sporazuma. Registrovano je 48 dugoročnih PPA dilova ili devet procenata više na godišnjem nivou. Po obimu je bila druga, ali sa više nego upola manje nego Španija: 2,04 gigavata, što je pad od 46 odsto sa nivoa iz 2023. godine.
Što se tiče regiona kojeg pokriva Balkan Green Energy News, Grčka je osvojila šesto mesto po kapacitetu, ojačavši 4,3 odsto na 0,97 gigavata, iz ukupno četiri sporazuma. Rumunija je ušla u prvih deset sa 0,46 gigavata, što je rast od 77 procenata, a sklopljeno je 12 dilova.
Iberdrola, Amazon zadržali glavne pozicije na strani prodaje odnosno kupovine
Nije iznenađenje što je Španska Iberdrola drugi put zaredom osvojila prvo mesto među proizvođačima električne energije, stoji u izveštaju. Ukupno je plasirala 1,25 gigavata, 38 odsto više nego prethodne godine, a broj korporativnih ugovora joj je porastao za impresivnih 67 odsto na 15. Geografsko prisustvo ove elektroprivrede je obuhvatilo pet zemalja, a sporazume je sklopila za postrojenja svih glavnih tehnologija.
Amazon je na kupovnoj strani takođe već drugu godinu najjači, budući da je ugovorio više od 1,5 gigavata. Doduše, to je bilo 20 odsto manje nego prethodne godine. Kompanija je sklopila sporazume u Španiji, za 756 megavata iz vetrenjača na kopnu i solara, Grčkoj (360 megavata iz vetra, Britaniji (282 megavata iz vetroturbina na moru) i Irskoj – 105 megavata struje iz vetra na kopnu.
Među sektorima, Amazon i druge kompanije za informacione tehnologije zadržali su prvo mesto sa 3,8 gigavata, što je rast od pet procenata, a broj sporazuma je porastao 56 odsto na 38. Samostalne solarne elektrane su činile više od polovine kapaciteta u ugovorima, osam gigavata. To je bilo 28 procenata manje nego godinu dana ranije.
Sledeće od tehnologija su vetroelektrane na kopnu, sa 3,1 gigavatom ili 25 odsto više nego 2023, a ugovoreni kapacitet ofšora je prepolovljen na 937 megavata. Najsnažniji rast je zabeležen u segmentu mešovitih sporazuma. Kapacitet im je skočio 219 procenata na 2,75 gigavata. Pexapark je prognozirao da će se ove godine ukupni kapacitet PPA dilova koji objedinjuju više tehnologija udvostručiti.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.