Električna energija

Novi dalekovod povezao mreže Srbije i Rumunije, kapacitet za prenos struje uvećan 80 odsto

srbija rumunija dalekovod pancevo resica prenosna mreza struja

Foto: EMS

Objavljeno

03.02.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.02.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Puštanjem u rad drugog sistema u okviru novog dalekovoda između Rumunije i Srbije prekogranični kapacitet za prenos električne energije između dve zemlje povećan je sa 500 MW na 900 MW odnosno za 80 odsto. Između dve zemlje već postoji jedan dalekovod Hidroelektrana Đerdap 1 – Porcile de Fier (rum. Portile de Fier).

Prvi sistem dalekovoda od 400 kilovolta (kV) Pančevo-Rešica pušten je u rad u novembar, a sada je to urađeno i sa drugim sistemom. Dalekovod spaja trafostanice Pančevo 2 i Rešica i stvara uslove za rast uvoza i izvoza električne energije između dve zemlje, kao povećanje stabilnosti snabdevanja i elektroenergetskih sistema Rumunije i Srbije, ali i Jugoistočne Evrope.

Dalekovod je deo veoma važnog Transbalkanskog koridora za prenos električne energije. To je projekat koji spaja Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju. Poslednje dve države povezane su podmorskim kablom, dosad je izgrađeno više deonica u ostalim državama, dok je nekoliko u izgradnji.

Srbija je svoju deonicu dalekovoda Pančevo-Rešica pustila u rad u decembru 2017. Dvosistemski dalekovod u Srbiji je dugačak 68 kilometara i sastoji se od 203 čelično-rešetkasta stuba, a u Rumuniji ima 206 stubova i dugačak je 62 kilometra.

Prekogranični kapacitet bi mogao dodatno da se poveća za još oko 200 MW

U Elektromreži Srbije (EMS) kažu za Balkan Green Energy News da je do puštanja u rad rumunske deonice, srpska deonica bila višestruko korisna za stabilnost snabdevanja električnom energijom u istočnom delu zemlje. Podsećaju da je u prethodnim godinama prosečni neto prenosni kapacitet (eng. NTC) sa Rumunijom iznosio 500 MW u oba smera.

„Uključenjem interkonektivnog dalekovoda Pančevo-Rešica usaglašena vrednost mesečnog kapaciteta i za januar i za mesec februar bila je 900 MW u oba smera. Na taj način je vrednost prenosnog kapaciteta povećana 300-400 MW i za uvoz i za izvoz na granici Srbija-Rumunija“, objašnjavaju u srpskoj kompaniji.

Postoje, kako navode u EMS-u, i dodatni kapaciteti koji se mogu i na dnevnom nivou alocirati što bi bilo i dodatnih 200 MW odnosno ukupna vrednost bi dostigla 1.100-1.200 MW ukoliko bi bilo potrebe i ukoliko bi se rumunski operator prenosnog sistema Tranelectrica sa tim saglasila.

Svaka nova interkonekcija je značajna kako za Srbiju, tako i za region, sa aspekta sigurnosti rada prenosnog sistema, ističu u EMS-u.

Transelectrica: Prilika za integraciju obnovljive energije

Transelectrica je saopštila da novi dalekovod predstavlja jedanaesti 400 kV dalekovod koji ova zemlja ima na granicama sa sussedima.

Na taj način kompanija, kako se dodaje, potvrđuje posvećenost razvoju energetske infrastrukture i regionalnog tržišta električne energije.

Dalekovod Rešica-Pančevo doprinosi stabilnosti rumunskog, ali i prenosnog sistema Jugoistočne Evrope, smanjuje zagušenja na prekograničnim kapacitetima Srbije i Rumunije, povećava razmenu energije u regionu, stvara uslove za integrisanje obnovljivih izvora energije, navela je kompanija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Odbijena ekoloska studija malu hidroelektranu Janjini Republici Srpskoj

Odbijena ekološka studija za malu hidroelektranu na Janjini u Republici Srpskoj

3. februar 2025. - Preduzeće Hidroelektrane Bistrica je propustilo rok za dopunu studije uticaja na životnu sredinu za projekat male hidroelektrane na Janjini

srbija eps profit 2024 skupstina EPS ADdubravka djedovic dusan zivkovic

Elektroprivreda Srbije ostvarila profit od 223 miliona evra

3. februar 2025. - Elektroprivreda Srbije ostvarila je u 2024. godini profit od 26,1 milijarde dinara, što je lošiji rezultat u poređenju sa 2024.

srbija rumunija dalekovod pancevo resica prenosna mreza struja

Novi dalekovod povezao mreže Srbije i Rumunije, kapacitet za prenos struje uvećan 80 odsto

3. februar 2025. - Puštanjem u rad drugog sistema u okviru novog dalekovoda između Rumunije i Srbije prekogranični kapacitet povećan je 80 odsto

hrvatska udeo obnovljiva energija drazen jaksic eihp

U Hrvatskoj će solarne elektrane prestići hidroelektrane do 2040.

3. februar 2025. - Hrvatska je prema udelu obnovljive energije u potrošnji struje u gornjem delu liste zemalja EU, rekao je Dražen Jakšić, direktor EIHP-a