Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju. Namerava da pokrene zelenu investicionu platformu sa do dva gigavata kapaciteta za proizvodnju energije uključujući upravljanje, softver, održavanje i skladištenje energije kao i za upravljanje otpadom. Ova mađarska firma prvenstveno razmatra mogućnosti za ulaganja na svom domaćem tržištu te u Slovačkoj, Hrvatskoj i Srbiji.
Alteo Energy Services, čijim se akcijama na Budimpeštanskoj berzi akcija trguje od 2010, namenio je i do 2,5 milijarde evra za kapitalna ulaganja. Proglasio je početak ekspanzije, kroz organski razvoj projekata i preuzimanja, u Mađarskoj i zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope.
„Naša nova vizija je da Alteo do 2030. postane regionalni šampion u održivosti“, izjavio je generalni direktor Atila Čikan. Mađarski MOL Group ima manjinski udeo u vlasništvu i kontroliše ovu firmu zajedno sa dva privatna investiciona fonda.
Cilj je zasnivanje zelene investicione platforme za 1,5 do dva gigavata kapaciteta, stoji u poslednjoj prezentaciji. Alteo namerava da sastavi raznolik portfelj u kojem bi bile i energane kojima bi upravljao za treće strane.
Primarne destinacije za ulaganja u inostranstvu su Slovačka, Hrvatska i Srbija. Alteo je otkrio da je zainteresovan i za Rumuniju, Češku, druge republike nekadašnje Jugoslavije i Poljsku.
Alteo želi pogone za skladištenje električne energije, bojlere, gasne agregate radi jake fleksibilnosti
Alteo je dodao da će u sledećih par godina pokrenuti postupke znatne dokapitalizacije. Kompanijin novi cilj je da mu 2030. EBITDA, zarada pre obračunavanja kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije, iznosi barem 300 miliona evra.
Alteo razvija softver i sistem veštačke inteligencije za upravljanje energetskim postrojenjima
Navedeni raznoliki i fleksibilni portfelj sadržao bi sisteme za skladištenje električne energije, bojlere, gasne agregate i pogone na obnovljive izvore, uz investicije u energetske i usluge u domenu cirkularne ekonomije, konkretnije za upravljanje otpadom, pokazao je dokument. Kompanija razvija softver i sistem veštačke inteligencije za upravljanje energetskim postrojenjima.
Ukupni kapacitet elektrana na obnovljive izvore dostigao 116 megavata
Kako stoji u izveštaju o poslovnim rezultatima za treće tromesečje prošle godine, 35 elektrana i toplana i drugih postrojenja Alteo Group ili poseduje ili samo njima upravlja. Ukupan kapacitet za proizvodnju električne energije iznosio je 313 megavata, od čega 91.6 megavata iz obnovljivih izvora, baterijskih sistema od ukupno 19 megavata operativne snage i 110 megavata u gasnim agregatima. Proizvodnja toplotne energije čini 899 megavata, a na spisku su bila i tri bojlera koja su ukupno radila na najviše 17 megavata.
Kapacitet za proizvodnju električne energije u vlasništvu firme isključujući kategoriju obnovljivih činio je 65,8 megavata, a i svih 91,6 zelenih megavata je bilo u njenom posedu. Pritom je nedavno preuzela jednu vetroelektranu od 24 megavata. Kapacitet za proizvodnju toplotne energije je na kraju septembra iznosio 188 megavata.
U portfelju je i jedna virtuelna elektrana. Prvi od ukupno pet solarnih parkova pušten je u rad 2017. godine. Alteo ima i dve male hidroelektrane. Kompanija je takođe aktivna u segmentu obnovljivih gasova i biogasa kao i u trgovanju energentima na malo.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.