Administracija odlazećeg predsednika Sjedinjenih Država Džoa Bajdena je u delatnosti proizvodnje vodonika proširila obuhvat umanjenja poreza na elektrolizere što će se napajati iz nuklearnih elektrana koje više nisu konkurentne na tržištu električne energije. Vlada je propisala istu vrstu podsticaja za plavi vodonik – on se pravi direktno od fosilnog gasa, a u tom postupku se zarobljava oslobođeni CO2 – kao i za metan iz otpada i rudnika uglja.
Posle kompleksnog procesa javnog uvida i primanja hiljada komentara i predloga, američko ministarstvo finansija je objavilo propise o pravu na umanjenje poreza za proizvođače vodonika. Cilj je uvođenje podsticaja za energente pri čijoj se proizvodnji i potrošnji ne ispušta ugljenik te za uključivanje izvora metana koji bi inače otišao u atmosferu.
Nova regulativa, jedan od poslednjih poteza administracije odlazećeg predsednika Džoa Bajdena, proističe iz Zakona o obaranju inflacije (IRA) iz 2022. godine. Iz njegovog naziva se ne vidi, ali to je paket ogromne podrške za dekarbonizaciju industrijske proizvodnje.
Gotovo sav vodonik na svetu se još uvek proizvodi direktno od prirodnog gasa, koji je u suštini metan sa minimalnim primesama. Klasifikovan je kao sivi vodonik. Ta tehnologija ostaje daleko najkonkurentnija.
Kada se u ovom procesu ispušteni ugljen-dioksid prikuplja i trajno skladišti ili iskorišćava u druge svrhe, proizvedeni gas je plavi vodonik. Zeleni vodonik se pak pravi od vode, u elektrolizerima koji se napajaju strujom iz obnovljivih izvora. Ako je izvor nuklearna elektrana, marka je ružičasti-pink vodonik.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp, koji zakletvu polaže 20. januara, verovatno će uneti izmene, a svakako razraditi pomenuti pravilnik, a ne očekuje se da će ga ukinuti.
Ružičasti vodonik će omogućiti opstanak gubitaških nuklearnih elektrana
Ministarstvo finansija je u okviru proširivanja nacrta plana za vodonik odobrilo poreske olakšice za nuklearne elektrane. Operater će imati obavezu da dokaže da njegovo postrojenje bez te vrste podrške ne bi opstalo na tržištu. Analitičari su procenili da će uslove moći da zadovolje nuklearke koje čine desetak odsto ukupnog kapaciteta u tom segmentu u SAD.
Po novom, obuhvat uključuje plavi vodonik i direktnu proizvodnju od metana dobijenog pri preradi otpadnih voda, iz biootpada, sa deponija i iz rudnika uglja.
Sivi vodonik se u dugoročnim ugovorima u SAD obično prodaje za manje od jednog dolara po kilogramu, u poređenju sa barem 1,3 dolara za bilo koju vrstu čistijeg vodonika. Štaviše, BloombergNEF procenjuje troškove proizvodnje čistog vodonika na između tri i 11 dolara za kilo. Zacrtano umanjenje poreza, koje može da iznosi do tri dolara po kilogramu, učinilo bi barem neki deo ovih investicija održivim.
Prošle godine su stopirani ili ugašeni brojni projekti i investicije u cevovode, i to posebno u Evropi, gde je jaz prema tržišnoj ceni mnogo širi nego u Severnoj Americi.
Poenta je da tržišta nema bez uravnotežavanja ponude i potražnje i uspostavljanja lanca snabdevanja. Evropska unija isplaćuje ogromne subvencije i istovremeno preko Evropske banke za vodonik daje podršku najizvodljivijim projektima za proizvodnju zelenog vodonika.
SAD su za velike projekte do sada izdvojile sedam milijardi dolara. Mnogi su kritični prema koncepciji plavog vodonika, a konkretno prema hvatanju, korišćenju i skladištenju ugljenika (CCS ili CCUS). Naime, neki zaštitnici životne sredine tvrde da je to potrebno samo velikim naftnim i gasnim kompanijama, da operu svoj imidž i nastave da proizvode fosilna goriva.
Režim praćenja snabdevanja čistom strujom iz sata u sat stupa na snagu 2030. godine
Mehanizam koji je osmišljen u SAD uključuje praćenje snabdevanja električnom energijom za vodonik sat za satom. Ideja je da se ograniči izvlačenje struje iz elektroenergetskog sistema za te svrhe, jer bi prazninu morale da popune elektrane na mazut i fosilni gas. Propis stupa na snagu 2030. godine.
Vodonik može da se upotrebljava u proizvodnji čelika i đubriva. Osim toga je komponenta za pravljenje alternativnih-sintetičkih goriva kao i izvor energije za vozila i plovila.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.