Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine započelo je proceduru izrade strategije tranzicije energetskog sektora Federacije BiH do 2030. godine sa projekcijom do 2050. godine.
Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, izjavio je da to Ministarstvo nije imalo izrađene strateške dokumente na osnovu kojih bi mogli da rade u budućnosti, preneo je portal Akta. Lakić je postao ministar krajem aprila 2023.
On je istakao da su osim strategije tranzicije energetskog sektora, započeli i pripremu strategije upravljanja mineralnim sirovinama do 2030. sa projekcijom do 2050, zatim studije o proceni uticaja na životnu sredinu programa regionalnih geoloških istraživanja nafte, kondenzata i prirodnog gasa, studije o proceni geoloških rezervi i kvaliteta uglja, kao i studije o proceni geotermalne energije.
On je naglasio da ne može da zamisli bilo kakav rad u energetskom sektoru bez kjučnih strateških dokumenata. Struka bi u njima, kako je dodao, trebalo da kaže u kojem pravcu se razvijati u narednom periodu.
Izdato 81o dozvola za gradnju elektrana
FBiH želi da zna gde ima prirodnog gasa, nafte, uglja, geotermalne energije, pojasnio je Lakić predstavljajući rezultate i planove novinarima.
Ministarstvo je, prema njegovim rečima, zaslužno za donošenje Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, Zakona o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u Federaciji BiH i Zakona o električnoj energiji Federacije BiH. Podzakonski akti za njihovu primenu su doneti ili će, kako očekuje, uskoro biti doneti.
Ministarstvo je izdalo 342 dozvole za elektrane do 1 MW i 468 dozvola za elektrane iznad 1 MW, kao i 33 informacije Vladi FBiH sa predlogom zaključka za dobijanje saglasnosti za izgradnju elektroenergetskih objekata. Reč je, kako je dodao, o velikim energetskim projektima koji bi trebalo da se grade u FBiH.
Spreman zakon o zatvaranju Rudnika mrkog uglja Zenica
Lakić očekuje da će zahvaljujući dobro saradnji sa Republikom Srpskom biti doneti zakoni o električnoj energiji i gasu na nivou BiH.
Pripremljen je i zakon o rudarstvu, kao i zakon o zatvaranju Rudnika mrkog uglja Zenica. Lakić kaže da rudnik mora da se zatvori jer proizvodi 20 miliona konvertibilnih maraka minusa proteklih nekoliko godina, i napravio je velike gubitke Elektroprivredi BiH (EPBiH).
On je naglasio da uprkos tome što „termoelektrane prave to što prave, kada je ekologija u pitanju“, one su trenutno izvor najveće bazne energije koja se mora sačuvati. Sadašnji sistem mora da održi FBiH u narednih tri do pet godina, a paralelno sa tim se moraju razvijati i drugi načini proizvodnje električne energije, poručio je Lakić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.