Grad Zagreb započeo je nabavku prvih električnih autobusa. U prvom potezu biće kupljena četiri autobusa, a zatim će uslediti i kupovina još 70 na električnu energiju i vodonik.
Grad Zagreb je saopštio da će električni autobusi biti kupljeni u okviru javne nabavke koju su pripremili sa gradskom firmom za javni prevoz ZET. Time su, kako dodaju, napravili još jedan korak prema zelenom javnom prevozu dostupnom svim Zagrepčanima.
„Uz prethodna testiranja električnih autobusa, ova kupnja električnih autobusa predstavlja važan korak u upoznavanju tehnologija i procesa potrebnih za cjelovitu dekarbonizaciju javnog prijevoza“, rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Električni autobusi i sistem za njihovo punjenje procenjeni su na tri miliona evra (bez PDV-a). Autobusi će prevoziti putnike po najvećim zagrebačkim rekreativnim zonama Sljeme i Jarun, na linijama 140 (Mihaljevac-Sljeme) i 113 (Ljubljanica-Jarun).
Jednim punjenjem bi autobusi trebalo da prelaze 300 kilometara
Tomašević je istakao da se na ovaj način smanjuje zagađenje zelenih zona sportsko-rekreativnih cenatara Jarun i Sljeme koji koriste brojni Zagrepčani, s obzirom da je reč o vozilima s nultim emisijama.
Dva autobusa će biti niskopodna sa kapacitetom od oko 70 putnika, a dva poluniskopodna sa kapacitetom od oko 60 putnika. Autobusi bi sa jednim punjenjem trebalo da prelaze najmanje 300 kilometara, a sistem za punjenje biće instaliran u autobuskom pogonu Podsused.
Nakon nabavke prva četiri autobusa, u pripremi je kupovina čak 70 autobusa na električnu energiju i vodonik. Taj potez će, kako kažu predstavnici gradske vlasti, znatno ubrzati proces dekarbonizacije ZETove flote vozila.
Cilj je da svi autobusi budu na struju i vodonik
Gradska firma za javni prevoz ima oko 300 autobusa. Grad Zagreb i ZET su u oktobru 2023. potpisali pismo o namerama za pružanje tehničke pomoći za sprovođenje dekarbonizacije javnog prevoza sa Evropskom investicionom bankom (EIB).
Tehnička pomoć trebalo bi, kako su preneli lokalni mediji, da da dogovor kojom brzinom ZET može preći na obnovljive izvore energije, kao o koliko novca je za to potrebno i iz kojih izvora bi mogao da bude obezbeđen.
Gradonačelnik Tomašević je prošle godine najavio da će ove godine dobiti sredstva iz fondova Evropske unije za kupovinu prve tranše od 100 autobusa na električnu energiju ili na vodonik.
Cilj Zagreba je, kako je istakao, da ceo vozni park ZET-a prebaci na struju i vodonik.
Inače, do kraja 2026. godine očekuje se proizvodnja prvih količina vodonika u okviru projekta Dolina vodonika Severni Jadran, koji zajednički sprovode Hrvatska, Italija i Slovenija. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u martu je saopštilo da je pripremilo 29,6 miliona evra za subvencionisanje gradnje punjača za vozila na vodonik i električnu energiju u naredne tri godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.