Ostrvo Krk postalo je prvo ostrvo u Hrvatskoj i drugo na svetu sa titulom ostrvo bez otpada (zero waste island). Prvo ostrvo koje je dobilo taj status je grčki Tilos.
Sedam opština na ostrvu Krk – Krk, Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat, Vrbnik, dobilo je prestižni Zero Waste sertifikat, koji se dodeljuje najuspešnijim gradovima i opštinama Evrope, saopštila je organizacija Zero Waste Europe.
Zero Waste sertifikat ova organizacija dodeljuje gradovima kao priznanje za izuzetna dostignuća u održivom upravljanju otpadom.
Ostrvo je postalo kandidat za dobijanje sertifikata 2021. godine kroz saradnju Ponikva, lokalne firme za upravljanje otpadom, i organizacije Zero Waste Hrvatska, nacionalnog koordinatora za sertifikaciju.
Tada su se opštine obavezale da će u narednih pet godina napraviti analizu sastava mešovitog komunalnog otpada kako bi definisali korake za smanjenje, uvesti sistem naplate po količini, stimulisati smanjenje nastajanja otpada i povećanje ponovne upotrebe, formirati Stručni savet za upravljanje otpadom, promovisati kompostiranje kod kuće. Konačni sud uspešnosti dali su revizori programa Mission Zero Academy (MiZA).
Izgrađena je neophodna infrastruktura za efikasno lokalno upravljanje otpadom
Implementacija procesa upravljanja otpadom koji su usklađeni sa sertifikatom izgrađena je na već uspešnom sistemu prikupljanja i odlaganja otpada. Zero Waste Europe navodi da ima još prostora za dalji napredak jer je Krk postigao tek prvi od pet nivoa u okviru Zero Waste sertifikata.
Uprkos značajnim izazovima koje predstavljaju pritisci turizma tokom letnjih meseci, opštine na ostrvu Krk su ostvarile 58 odsto odvojenog prikupljanja otpada i 22 odsto manje mešanog otpada po glavi stanovnika od nacionalnog proseka.
Takođe su sprovele brojne obrazovne i mere smanjenja otpada i izgradile neophodnu infrastrukturu za efikasno lokalno upravljanje otpadom – postrojenje za sortiranje, postrojenje za kompostiranje i sedam centara za reciklažu.
Stanovnici ostrva su zadovoljni
Ovi uspesi u velikoj meri doprinose visokom kvalitetu života na ostrvu, što su zadovoljni stanovnici potvrdili u anketi sprovedenoj ove godine, naveo je Zero Waste Europe. Ali, Krk planira da upravljanje otpada dodatno unapredi.
Ana Golja iz slovenačke organizacije Ekologi brez meja, akreditovani revizor programa Mission Zero Academy (MiZA), pozvala je druge hrvatske i evropske opštine, kao i subjekte u sektoru turizma da slede ovaj primer.
Jurešić: Priznanje za dugogodišnje napore
„Sertifikat Zero Waste je priznanje za naše dugogodišnje napore da unapredimo sistem upravljanja otpadom i motivacija da nastavimo da radimo na što kvalitetnijem životu i zaštiti životne sredine na našem ostrvu“, rekao je Ivan Jurešić, direktor lokalne firme Ponikve i koordinator za implementaciju Zero Waste plana na ostrvu.
Marko Košak, iz Zero Waste Hrvatska, rekao je da Ponikve i stanovnici Krka dokazuju da se i u izazovnim turističkim područjima mogu postići odlični rezultati u upravljanju otpadom.
Nastavljamo, dajući primer drugim turističkim regijama u Hrvatskoj i Evropi, dodao je Košak, koordinator mreže Zero Waste opština u Hrvatskoj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.