Životna sredina

Biološki fakultet: Optimalna mera za sprečavanje negativnih posledica projekta Jadar je odustajanje od projekta

Foto: kokas4oka from Pixabay

Objavljeno

06.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Biološki fakultet objavio je saopštenje zbog značajnog interesovanja javnosti povodom objavljivanja tri nacrta tekstova studija o proceni uticaja projekta Jadar na životnu sredinu kompanije Rio Sava Eksplorejšn, registrovane u Beogradu (Rio Sava Exploration d.o.o. Beograd). Da podsetimo, nacrte studija o proceni uticaja na životnu sredinu projekta Jadar, koji sve više zaoštrava podele u Srbiji, Rio Tinto je objavio sredinom juna.

Saopštenje Biološkog fakulteta o projektu Jadar je potpisao dekan Ljubiša Stanisavljević i istraživački tim koji broji 15 stručnjaka. Inače, Biološki fakultet je bio angažovao od strane SGS Beograd za potrebe firme Rio Sava Eksplorejšn kako bi uradili izveštaj o uticaju projekta na biodiverzitet i merama za smanjenje i ublažavanje posledica.

Saopštenje se odnosi na tri nacrta studija o proceni uticaja projekta deponije industrijskog otpada, „podzemne eksploatacije ležišta litijuma i bora Jadar postrojenja za obogaćivanje rude i odlaganje jalovine nastale pri rudarskim aktivnostima“ i fazne izgradnje procesnog postrojenja za preradu minerala jadarit na životnu sredinu.

Razlog za saopštenje su pogrešne, neutemeljene, tendenciozne izjave državnih i privatnih pravnih subjekata, kao i pojedinaca

„Razlog za objavljivanje ovog saopštenja, je značajan broj pogrešnih, neutemeljenih, kontradiktornih i tendencioznih izjava državnih i privatnih pravnih subjekata, kao i pojedinaca, u pogledu rezultata istraživanja stanja biodiverziteta i razvoja mera za smanjenje i ublažavanje posledica aktivnosti na području planiranog rudnika”, piše u saopštenju.

Dodatni motiv, kako su naveli, je i neadekvatno i pogrešno navođenje određenog broja ključnih podataka, faktora ugrožavanja, predloga mera zaštite, kao i generalnih zaključaka koji su izneti u „Završnog izveštaja o pregledu uticaja projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita Jadar na stanje biodiverziteta i razvoj mera za smanjenje i ublažavanje posledica“.

Osnov za saopštenje, dodali su, je angažovanje Biološkog fakulteta, i stručnog tima, na izradi „Završnom izveštaju Biološkog fakulteta“, od strane firme SGS Beograd.

Ostatak saopštenja (celo saopštenje možete videti ovde) prenosimo u integralnoj verziji uz redakcijske međunaslove.

Završni izveštaj Biološkog fakulteta je poslovna tajna

Biološki fakultet je, u saradnji sa četiri renomirane visokoškolske i naučne institucije u Srbiji, obavio jednokratno terensko istraživanje na širem prostoru planiranog rudnika jadarita “Jadar”. Period istraživanja je obuhvatio jun i jul mesec 2020. godine (po istraživačkim grupama, u trajanju od 4 do 6 dana). Na osnovu sprovedenih istraživanja sačinjen je „Završni izveštaj Biološkog fakulteta“ (na srpskom i na engleskom jeziku), koji je, preko firme SGS Beograd, prosleđen kompaniji Rio Sava Eksplorejšn, u integralnoj verziji.

Kompletan „Završni izveštaj Biološkog fakulteta“ se nalazi u režimu „poslovne tajne“ (na zahtev „Rio Sava Eksplorejšn d.o.o.“, Beograd), ali su najznačajniji podaci o stanju biodiverziteta na istraživanom području i mogućim posledicama (ukoliko ovaj  projekat  bude  realizovan)  prezentovani u sklopu  naučno-stručnog  skupa Projekat Jadar – šta je poznato? održanog 6. i 7. maja 2021. godine u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i naučnog rada koji je objavljen nakon tog skupa.

Optimalna mera za sprečavanje negativnih posledica je odustajanje od projekta

Glavni zaključci, koji su izvedeni iz analize naučnih rezultata prezentovanih u „Završnom izveštaju Biološkog fakulteta“, a koji su objavljeni u zborniku SANU „Projekat Jadar” – šta je poznato?“, u celini glase ovako:

„Stepen i obim uticaja otvaranja rudnika na ukupni biodiverzitet područja je izuzetno značajan i ključno utiče na njegovu degradaciju. U odnosu na to, identifikovane su, kako ireverzibilne, tako i reverzibilne posledice na kvalitativnu i kvantitativnu strukturu biodiverziteta područja.

Predložene, realno moguće, mere ublažavanja i saniranja posledica po biodiverzitet područja, izuzetno su ograničenog kapaciteta i vremenski nedovoljno definisanog uticaja.

Zbog očekivanih ireverzibilnih promena u pojedinim ekosistemima, kao i rizika od značajnog ugrožavanja živog sveta Jadra, Drine i nizvodnih vodotokova, optimalna i osnovna mera za sprečavanje negativnih posledica na stanje biodiverziteta na ovom području je odustajanje od planirane eksploatacije i prerade minerala jadarita.

Za slučaj da optimalna mera za sprečavanje negativnih posledica na stanje biodiverziteta ne bude realizovana, predlaže se niz mera i postupaka koji, ukoliko se sprovedu po najvišim standardima i bez ostatka, mogu, ali samo delimično i u vremenski ograničenom obimu, omogućiti opstanak dela prirodnih staništa i prisutnih populacija biljnih i životinjskih vrsta.“

Reviziju studija i izveštaja obavili konsultanti iz Kembridža

Prema podacima iz nacrta studija uticaja, koju je objavila kompanija Rio Sava Eksplorejšn, reviziju dosadašnjih studija i izveštaja vezanih za biodiverzitet, uključujći i Završni izveštaj Biološkog fakulteta, sprovela je konsultantska kuća The Biodiversity Consultancy iz Kembridža, tako da sva odgovornost za tačnost podataka i iznetih predloga i stavova pripada njima i potpisnicima nacrta studija uticaja, a ne stručnom timu i Biološkom fakultetu.

Biološki fakultet i stručni tim naglašavaju da je generalni zaključak iznet u Završnom izveštaju Biološkog fakulteta rezultat procene donete na osnovu strogih naučno-metodoloških postupaka i da se mogu pobiti i dovesti u pitanje samo sprovođenjem istih metodoloških postupaka. Izostavljanje ovih zaključaka i njihovo relativizovanje, bez sprovođenja istih strogih naučnih metodoloških pravila, nije u skladu sa osnovnim naučnim principima i postulatima.

Biološki fakultet odbacuje svaku odgovornost za zaključke u nacrtima studija uticaja

Samim tim, Biološki fakultet odbacuje svaku odgovornost za iznošenje zaključaka koji su objavljeni u nacrtima studija uticaja, a koji su u suprotnosti sa generalnim i opštim zaključcima objavljenim u Završnom izveštaju Biološkog fakulteta.

Ovde smatramo da je izuzetno značajno naglasiti da pristup u reviziji dosadašnjih studija i izveštaja vezanih za biodiverzitet, a iz kojih su proizašle “regulatorne procene početnog stanja biodiverziteta”, kao i “predloženi plan zaštite vrsta prepoznatih kao prioritet za dugoročnu zaštitu ili kompenzacione mere s ciljem smanjenja rezidualnog uticaja na biodiverzitet”, nije baziran na nacionalnom zakonodavstvu, već da su izneti predlozi usklađeni sa relevantnom praksom Evropske unije (Standard 6 – Evropske banke za razvoj), koja je bazirana na EU direktivama koje se odnose na zaštitu prirode (Direktiva o staništima i Direktiva o pticama).

Neprihvatljivo zaobilaženje nacionalnih prioriteta u zaštiti prirode

Dodatno, u planovima zaštite vrsta se ističe da se sa ugroženom florom i faunom mora upravljati u skladu sa Rio Tinto standardom 14 – Upravljanje zemljištem i njegova sanacija i Rio Tinto Standardom 16 – Zaštita biodiverziteta i upravljanje prirodnim resursima, što takođe smatramo neprihvatljivim zaobilaženjem nacionalnih prioriteta u zaštiti prirode.

Naglašavamo da je priroda u svakom području jedinstvena, i da nisu svi pokazatelji stepena ugroženosti pojedinih vrsta u evropskim razmerama primenljivi i na lokalne uslove u Srbiji. Iz tog razloga ne mogu se koristiti, isključivo, međunarodni propisi i liste ugroženosti u analizi uticaja ugrožavajućih faktora na prirodu u Srbiji, prenebregavajući lokalne prirodne specifičnosti i potrebe naše države.

Zaključci u nacrtima ne predstavljaju optimalno rešenje u vezi sa zaštitom biodiverziteta

Iz tog razloga ističemo da je zaštita životne sredine i prirodnih bogatstava (zemljišta, vode i vazduha) u Republici Srbiji ustavna kategorija (Ustav Republike Srbije, članovi 74, 83, 85, 87, 88, 89, 97, 183, 190) (Sl. glasnik RS br. 98/2006).

Ovim vrhovnim državnim aktom se određuje da: „Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju. Svako, a posebno Republika Srbija i autonomne pokrajine, odgovoran je za zaštitu životne sredine.“ I što smatramo kao najznačajnije: „Svako je dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu.“ (Ustav Republike Srbije, čl. 74).

Zbog svega prethodno iznetog, zaključci predstavljeni u nacrtima koji se odnose na trenutno i buduće stanje biodiverziteta, kao i na moguće uticaje planiranih aktivnosti rudnika Jadar na prirodne vrednosti i životnu sredinu u celini na istraživanom području, sa stanovišta Biološkog fakulteta i istraživačkog tima ne predstavljaju optimalno rešenje vezano za zaštitu biodiverziteta.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

dolina Jadra Srbija

Projekat Jadar – najvažniji događaji koji su obeležili najkontroverzniju investiciju u novijoj istoriji Srbije

6. septembar 2024. - Nijedna investicija u novijoj istoriji Srbije nije izazvala toliko kontroverzi kao projekat Jadar rudarske kompanije...

Confindustria, ESG conference

Konferencija ‘ESG, a way of life and doing business’ biće održana u Beogradu 25. septembra

6. septembar 2024. - Konferencija ESG, a way of life and doing business održaće se 25. septembra u Beogradu u Privrednoj komori Srbije

srbija sepa izvestaj zagadjen vazduh

Vazduh je u 2023. bio prekomerno zagađen u 21 mestu u Srbiji

6. septembar 2024. - Agencija za zaštitu životne sredine saopštila da je u 2023. kvalitet vazduha u Srbiji značajno unapređen u odnosu na 2022.

Strategija zastite zivotne sredine Zelena Agenda Republike Srbije

Objavljena radna verzija Strategije zaštite životne sredine – Zelena Agenda Republike Srbije za period 2024 – 2033.

6. septembar 2024. - Konsultacije će se sprovoditi u periodu od 03. septembra – 03. oktobra 2024. godine, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine