Klimatske promene

Rast nivoa mora ugrožava crnogorsku obalu

porast nivoa mora, Jadransko more, Crna Gora

Foto: osoian-marcel from Pixabay

Objavljeno

20.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Projekcije pokazuju da bi nivo Jadranskog mora mogao da do kraja 21. veka poraste za čak 35 centimetara, što će značajno ugroziti obalna područja Crne Gore, a posebno Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva.

Kako se navodi u Nacrtu nacionalnog plana prilagođavanja klimatskim promjenama, procena je da će nivo Jadranskog mora porasti za 35 centimetara. To može izazvati eroziju plaža, obalne poplave, zaslanjivanje zemljišta i vode, što bi imalo dalekosežne posledice po turizam, infrastrukturu i prirodna staništa Crne Gore.

Najugroženija područja uključuju Ulcinj, Bar, Tivat i delove Bokokotorskog zaliva, gde se očekuje da će kombinacija porasta nivoa mora, intenzivnih talasa i morskih struja ubrzati eroziju i otežati održavanje obalne infrastrukture. Posebno su pogođeni regioni poput Ulcinjske solane, Ade Bojane, južnog dela Velike plaže, kao i Tivatska i Morinjska solila. Ovi efekti predstavljaju direktnu pretnju ne samo za ekosisteme već i za ekonomske aktivnosti.

„Funkcionalnost vitalne infrastrukture kao što su luke, marine i brodogradilišta takođe je ugrožena, što kasnije smanjuje ukupnu turističku privlačnost primorskih regiona“, konstatovano je u ovom strateškom dokumentu. On je rezultat saradnje sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Pruža analizu stanja najugroženijih sektora, a autori su predložili mere za saniranje i prevenciju negativnih posledica klimatskih promena po Crnu Goru.

Crna Gora se suočava i sa porastom srednje godišnje temperature mora

Pored porasta nivoa mora, Crna Gora se suočava i sa povećanjem srednje godišnje temperature mora. U periodu od 1980. do 2023. godine je skočila čak 1,7 stepeni Celzijusa. Očekuje se da će na kraju 21. veka, u skladu sa scenarijem visokih emisija gasova sa efektom staklene bašte, temperatura površine mora biti 2,5 do 3,5 stepeni Celzijusa viša od one iz referentnog perioda, od 1971. do 2000. godine.

Ovaj porast ne samo da će uticati na ekosisteme, već će dodatno ubrzati proces erozije obala i negativno uticati na turističku privlačnost crnogorskih plaža, piše u nacrtu.

Načelnica Odsjeka za primijenjenu meteorologiju i klimatske promjene u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS), Mirjana Ivanov, objasnila je da je porast nivoa mora rezultat termičkog širenja vode usled dizanja temperature mora, a da do njega dolazi zbog globalnog zagrevanja.

Porast Jadranskog mora i do 96 centimetara

Prema proceni Međuvladinog panela za klimatske promene (IPCC), 75 odsto povećanja nivoa mora projektovanog do kraja ovog veka biće uzrokovano termalnom ekspanzijom, a 25 odsto otapanjem glečera i leda na Arktiku, Antarktiku i Grenlandu.

„Kada se radi o projekcijama budućeg nivoa mora kod nas, basen Jadrana je iz više razloga još teško preciznije izmodelirati u tom smislu. Podaci iz projekta Upravljanje obalnim pojasom Crne Gore (CAMP) ukazuju da se može očekivati porast od 69 centimetara prilikom vremenskih nepogoda, odnosno 96 centimetara uzimajući u obzir kalibraciju nivoa mora u odnosu na normalnu nulu Trsta“, rekla je Ivanov za agenciju MINA.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

20. avgust 2024. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

klimatske promene kompanije lista strategije analiza procena amazon ford gugl meta gm

Vodeće globalne korporacije i dalje nemaju kredibilne strategije za klimatske promene (lista)

20. avgust 2024. - Nijedna od 20 kompanija ocenjenih u okviru dubinskih analiza sektora ne pokazuje klimatsku strategiju razumnog ili visokog integriteta

toplotni talasi ekstremne vrucine privreda ekonomija hrana

Toplotni talasi i ekonomija – kakve su posledice

20. avgust 2024. - Osim užasnog danka u ljudskim životima, toplotni talasi značajno utiču na ekonomiju, poručio je ekonomista Evropske centralne banke

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

20. avgust 2024. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata