Životna sredina

Federacija BiH pred usvajanjem novog zakona o zaštiti vazduha posle 21 godine

federacija bih vazduh zrak zakon

Foto: Petar Ubiparip from Pixabay

Objavljeno

26.07.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.07.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Posle 21 godine Federacija Bosne i Hercegovine je vrlo blizu da dobije novi zakon o zaštiti vazduha. Inače, BiH ima velikih problema sa zagađenjem vazduha i njeni gradovi su često u vrhu listi mesta sa najzagađenijim vazduhom u svetu.

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH izglasao je Predlog zakona o zaštiti zraka, saopštilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Zakonsko rešenje koji je utvrdila Vlada FBiH na predlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma poslanici su usvojili sa 77 glasova za, bez ijednog protiv i jednog uzdržanog glasa.

Federalna ministarka životne sredine i turizma Nasiha Pozder istakla je da je reč o zakonu koji je u zajedničkoj nadležnosti s kantonima. Pripremljen je, kako tvrdi, uz konsultacije sa stručnjacima, civilnim društvom, kantonalnim resornim ministarstvima.

Ona je istakla da se osim zakona mora menjati i način upravljanja ekonomijom, jer je uverena da privreda mora biti lider u dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji, uz potrebne subvencije i podršku vlasti.

Zakon iz 2003. je poslednji put promenjen 2010.

„Ali, i mi sami moramo mijenjati svoje navike, odnos prema, na primjer, javnom prevozu i automobilima, načinu grijanja u našim domovima, prevelikoj potrošnji energenata, betonizaciji u gradovima“, istakla je Pozder,

Ona je podsetila da važeći Zakon datira iz 2003. godine i da je poslednji put menjan i dopunjavan 2010, a od tada do danas pogoršao se kvalitete vazduha u zemlji.

Stanje vazduha zu Tuzli, Zenici, Sarajevu, ali i Kaknju, Maglaju ili Lukavcu traži hitno reagovanje i implementaciju mera koje će proizaći iz ovog novog zakona, istakla je ona.

Novim propisom se uređuje i pitanje kućnih ložišta što ranije nije bio slučaj

Novim propisom je, kako tvrdi, jasnije definisano pitanje nadležnosti, uloga kantona i lokalnih zajednica u pogledu monitoringa kvaliteta vazduha, zatim uloga inspekcija na svim nivoima i u različitim oblastima, kao što su životna sredina, urbanizam, građenje. Zakon, kako se navodi, uređuje i pitanje kućnih ložišta (individualna ložišta) što ranije nije bio slučaj.

„Zakonom se definiše i način saradnje kantona na izradi planova zaštite kvalitete zraka, ali i interventnih planova, njihovog sadržaja i radnji koje se preduzimaju u slučaju prekomjernog zagađenja, preciziraju se načini finansiranja i izrada registara zagađivača“, objasnila je ona, i dodala da je krajnje vreme da ovaj problem postane prioritet.

Da bi Zakon stupio na snagu, mora biti usvojen i u Domu naroda Parlamenta FBiH, što u Ministarstvu očekuju naredne sedmice.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

26. jul 2024. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

26. jul 2024. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

26. jul 2024. - Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

26. jul 2024. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme