Kapacitet elektrana na obnovljive izvore u svetu porastao je prošle godine 14 odsto, po podacima iz ažuriranog statističkog godišnjaka agencije IRENA. Ona je naglasila da je stopu neophodno podići na 16,4 procenta da se ukupna snaga do 2030. utrostruči. Generalni direktor Frančesko la Kamera upozorio je na nastavak trenda geografske koncentracije.
Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) objavila je zvanični statistički izveštaj za 2023. godinu, nakon što je uključila podatke o proizvodnji zaključno sa 2022. kao i bilanse za zelenu električnu energiju i investicije. Ukupni prošlogodišnji kapacitet naveden u preliminarnom izdanju revidiran je neznatno naniže – za 5,2 gigavata na 3.865 gigavata. Promene se tiču hidroelektrana i bioenergije. Generalni direktor agencije Frančesko la Kamera naglasio je da nije trenutak za spokoj.
Zelene elektrane su na kraju 2023. činile 3,9 teravata ili 43 odsto ukupnog globalnog kapaciteta. Na prvom mestu u ovom segmentu su fotonaponski sistemi, s udelom od 36,7 odsto ili 1,42 teravata. Slede hidroelektrane (32,7), vetroparkovi (26,3), bioenergija (3,9 procenata) i geotermalna i energija mora odnosno plime i oseke, sa sitnim učešćem.
La Kamera: Aktuelna stopa rasta nedovoljna za ispunjenje cilja
Iako obnovljivi izvori preuzimaju vođstvo u rastu u elektroenergetskom sektoru, svet je u opasnosti od neispunjavanja cilja izglasanog na samitu COP28, da se njihov kapacitet utrostruči. Da ispravi putanju, potrebna je stopa rasta od 16,4 odsto svake godine do kraja decenije, navodi IRENA. Ukupan cilj je 11,17 teravata.
Potpomognut stalnim slabljenjem rasta kapaciteta iz neobnovljivih izvora, trend pokazuje da je obnovljiva energija u zbiru na putu da, u nominalnom smislu, prestigne fosilna goriva. Međutim, kada bi godišnja stopa ostala na 14 procenata, rezultat bi 2030. podbacio za 1,5 teravat odnosno 13,5 odsto.
„Obnovljiva energija po svojim performansama sve više prestiže fosilna goriva, ali nije vreme za spokoj. Obnovljivi izvori moraju da rastu većom brzinom i u većoj razmeri. Naš novi izveštaj daje uvid u smer kretanja; ukoliko nastavimo s aktuelnom stopom rasta, samo možemo da podbacimo u ispunjavanju cilja, dogovorenom u okviru Konsenzusa iz UAE, da se obnovljivi izvori utrostruče, rizikujući zbog toga ciljeve iz Pariskog sporazuma i Agende o održivom razvoju za 2030.“, izjavio je La Kamera.
Konsolidovane globalne brojke sakrivaju nastavak obrazaca koncentracije u pogledu geografije, naglasio je. Oni prete da pogoršaju raslojavanje u domenu dekarbonizacije i predstavljaju značajnu barijeru za ciljano utrostručavanje, dodao je La Kamera.
Skoro dve trećine svetskog kapaciteta solara, vetra koji je u izgradnji nalazi se u Kini
Naime, u Kini je u izgradnji 180 gigavata većih solarnih elektrana kao i 159 gigavata vetroparkova, sudeći po novim podacima koje je izbacio Global Energy Monitor. Zajedno su gotovo dvostruko veći nego ostatak sveta i dovoljni da podmire potražnju cele Južne Koreje za strujom.
Sledeće i već jako slabije su Sjedinjene Države, 40 gigavata. U najvećih pet su još Brazil (13), Velika Britanija (10) i Španija (devet gigavata).
IRENA je pozvala države, privatni sektor, multilateralne organizacije i civilno društvo da unaprede saradnju. Vlasti treba da jasno postave ciljeve za obnovljive izvore, razmotre mere kao što je brže odobravanje dozvola i jačanje mrežnih veza, da pametno vode politiku kako bi podstakle industriju da poveća angažovanje te da daju podsticaje privatnom sektoru da investira, napomenula je agencija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.