Prelazak na 40 odsto zelenog čelika u proizvodnji električnih vozila do 2030. godine povećao bi za samo 57 evra maloprodajnu cenu električnih vozila, pokazala je analiza organizacije Transport & Environment (T&E) zasnovana na novoj studiji konsultantske kuće Ricardo.
Prelazak na 100 odsto zelenog čelika do 2040. godine koštao bi još manje, samo osam evra, zbog troškova CO2 emisija, kao i pada troškova proizvodnje zelenog čelika.
Čelik napravljen pomoću zelenog vodonika i električnih lučnih peći, ili proizveden od otpada, može da smanjiti emisije CO2 iz proizvodnje automobila u Evropi za 6,9 miliona tona do 2030, što je, kako se navodi u analizi, ekvivalentno izbegavanju godišnjih emisija 3,5 miliona automobila na fosilna goriva.
Automobilski sektor trenutno troši 17 odsto čelika u EU
T&E smatra da bi automobilska industrija mogla postati vodeće tržište za proizvodnju niskougljeničnog čelika u Evropi ako zakonodavci postave prave ciljeve. Organizacija predlaže da se postavi cilj da najmanje 40 odsto čelika u novim automobilima bude zeleno do 2030, 75 odsto 2035. i 100 odsto u 2040.
Organizacija upozorava će obezbeđivanje milijardi evra investicija potrebnih za proizvodnju čelika sa niskim sadržajem ugljenika u velikoj meri zavisiti od pouzdanog tržišta za proizvođače.
Automobilski sektor je u veoma dobroj poziciji da stvori ovu potražnju jer trenutno troši 17 odsto čelika u EU. T&E je pozvao zakonodavce da pomognu u stvaranju tržišta za zeleni čelik u Evropi postavljanjem ciljeva za proizvođače automobila da koriste sve veću količinu tog čelika u novim automobilima od 2030.
„Po ceni zamene jedne gume Evropa može da izgradi industriju zelenog čelika“
Aleks Kejns, menadžer politike automobila u T&E, rekao je da Evropa može da izgradi industriju koja će proizvoditi zeleni čelik po ceni zamene jedne gume.
„Dodatni troškovi će biti zanemarljivi i vremenom će takav čelik biti jeftiniji od konvencionalnog. Ali ,prvo su nam potrebni zakonodavci da započnu prelazak na čelik sa niskim sadržajem ugljenika u automobilskoj industriji“, naglasio je on.
Evropa će, kako se navodi u Izveštaju, moći da proizvodi do 172 miliona tona niskougljeničnog čelika godišnje do 2030. Ovo će biti više nego dovoljno da zadovolji ukupnu potražnju za čelikom u automobilskom sektoru, koji je potrošio 36 miliona tona u 2022.
„Relativno visoka vrednost automobila, posebno premijum brendova, znači da automobilska industrija može da apsorbuje kratkoročnu zelenu premiju niskougljeničnog čelika“, dodao je Kejns.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.