Evropska unija instalirala je 17,2 GWh novih baterijskih sistema za skladištenje energije (eng. BESS) iz solarnih elektrana u 2023. godini, što je povećanje od 94 odsto u odnosu na 2022. i treća uzastopna godina da se njihov kapacitet duplira za 12 meseci, navodi se u najnovijoj analizi organizacije SolarPower Europe.
Na kraju 2023. godine ukupan kapacitet baterija za skladištenje energije iz solarnih elektrana u EU dostigao je oko 36 GWh. Udeo baterija povezanih sa elektranama u stambenom sektoru bio je 63 odsto, onih povezanih sa velikim postrojenjima 21 odsto i solarnih panela koje koristi privreda devet odsto.
Nemačka je prednjačila sa 5,9 GWh baterija
Nemačka je zadržala vodeću poziciju, sa 34 odsto udela na tržištu EU. Instalirale je 5,9 GWh prošle godine, što je 152 odsto više u odnosu na 2022. Italija je sa rekordnih 3,7 GWh ostvarila rast od 86 odsto, a zatim sledi Velika Britanija sa 2,7 GWh i rastom od 91 odsto, naveo je SolarPower Europe.
Očekuje se da će se rast nastaviti i 2024. godine, ali projekcije pokazuju da je to i dalje ispod 200 GW kapaciteta potrebnog do 2030. da se iskoristi solarni potencijal EU. Između 2025. i 2028. godine, SolarPower Europe predviđa stabilan, ali sporiji rast, od 30-40 odsto.
Očekivani rast u narednim godinama ispod je potrebnih 200 GW do 2030.
Prepreke bržem uvođenju baterijskih sistema u Evropi su nepostojanje ciljeva, slabi tržišni signali, dvostruko oporezivanje i restriktivne politike operatora prenosnih sistema za hibridne obnovljive instalacije.
Kreatori politike u Evropi fokusirali su se na baterije za elektrifikaciju automobilske industrije, ali je njihova kritična uloga u zelenoj tranziciji elektroenergetskog sistema uglavnom zanemarena, kaže Mihael Šmela, direktor sektora za istraživanje tržišta u organizaciji SolarPower Europe.
SolarPower Europe poziva na sveobuhvatnu strategiju za skladištenje energije
„Fleksibilnost kroz skladištenje u baterijama nije samo tehničko pitanje za regulatore i tela za standardizaciju. Ona zahteva hitnu pažnju političara i postavljanje kao prioriteta“, upozorio je Šmela.
S obzirom na to da se rast obnovljivih izvora energije oslanja na čiste izvore fleksibilnosti kao što su baterije, SolarPower Europe poziva na sveobuhvatnu strategiju EU za skladištenje električne energije i cilj od 200 GW do 2030. godine, navodi se u saopštenju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.