Energetska efikasnost

Oblakoderi postaju skladišta energije uz pomoć gravitacije

gravitacija-skladistenje-energije-zgrade

Foto: Schmid-Reportagen from Pixabay

Objavljeno

10.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.06.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon postepenog puštanja u rad prvog svetskog gravitacionog sistema za skladištenje energije, pored jedne vetroelektrane nedaleko od Šangaja, kompanija Energy Vault planira primenu ovog inovativnog koncepta u izuzetno visokim zgradama širom sveta. Novi gravitacioni sistemi za skladištenje energije bi trebalo da se razvijaju u okviru partnerstva sa arhitektonskom firmom SOM iz Čikaga, koja planira da projektuje zgrade visine do čak jednog kilometra.

Inovativno rešenje koje primenjuje Energy Vault se zasniva na sili Zemljine teže i potencijalnoj energiji, pri čemu se višak električne energije iz obnovljivih izvora koristi za podizanje balasta (blokova) od kompozitnih materijala na veliku visinu, a onda se po potrebi teret ispušta, a elektromotori proizvode struju.

SOM planira da projektuje zgrade visine jednog kilometra

Firma SOM (Skidmore, Owings & Merrill) je projektovala najvišu građevinu na svetu, Burdž Kalifa u Dubaiju, koja je visoka bezmalo 830 metara. Prema ugovoru sa kompanijom Energy Vault, SOM će biti ekskluzivni projektant za nove sisteme gravitacionog skladištenja energije, pri čemu će tu tehnologiju ugrađivati u visoke zgrade u urbanim sredinama, ali i u strukture koje se mogu postaviti u prirodnom okruženju.

Energy Vault ima još rešenja za gravitaciono skladištenje

Saradnja traje već godinu dana, uključujući i na četiri nova rešenja kompanije Energy Vault. Ta rešenja uključuju sitem EVu, koji omogućava integraciju gravitacionog sistema za skladištenje energije u visokim zgradama kroz šuplje strukture visine preko 300 metara, pa sve do 1.000 metara.

Kapacitet za skladištenje bi mogao biti i više gigavata, pa bi se energijom mogle napajati i sama zgrada ali i obližni objekti.

Druga nova rešenja koja razvija Energi Vault su EVc, cilindar za skladištenje hidroenergije u visokim zgradama, EVi, koji je predviđen za postojeće nagibe i teren, kao i EV0, koji je osmišljen tako da koristi prednosti reverzibilnog skladištenja ali bez korišćenja betona i narušavanja životne sredine.

Postrojenje u Kini moglo bi biti na mreži do kraja 2024.

Rešenje koje je već primenjeno u Kini se zove EVx, a Energy Vault i njegovi partneri Atlas Renewable i China Tianying su najavili da će postrojenje povezati na mrežu u četvrtom kvartalu ove godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

10. jun 2024. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

10. jun 2024. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

10. jun 2024. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

10. jun 2024. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.