Odobravanje zelenih kredita povećano je u Severnoj Makedoniji 2,8 puta od 2019. godine. Rast ove vrste pozajmica povećan je 2023. godine u odnosu na 2022. za 29,1 odsto, pokazali su podaci Narodne banke Severne Makedonije.
Narodna banka je objavila podatke o zelenim kreditima za četvrti kvartal 2023. godine, u kojem je zabeležen rast od pet odsto, dok je na godišnjem nivou rast 29,1 odsto.
U odnosu na kraj 2019, kada su podaci počeli da se prikupljaju, zeleni krediti su povećani za 2,8 puta, navela je centralna banka Severne Makedonije.
Prema podacima Narodne banke, na kraju 2023. potraživanja banaka po osnovu zelenih kredita iznosima su 19,9 miliona denara. Poređenja radi, na kraju 2019. taj iznos je bio 7,2 miliona denara.
Rast zelenog kreditiranja je najvećim delom posledica zajmova odobrenih firmama, dok su većinu ovih kredita odobrile velike banke, kažu u Narodnoj banci.
Uprkos znatnom rast, udeo zelenih u ukupnim kreditima je i dalje na niskom nivou. Od kraja 2019. do 2023, učešće zelenih u ukupnim kreditima povećano je sa 2,2 odsto na 4,5 odsto.
Inače, Narodna banka pod zelenim kreditima podrazumeva zajmove namenjene projektima koji podržavaju održive, ekološke ciljeve, ili ciljeve koji doprinose zelenoj tranziciji u društvu, kao što je razvoj novih ekološki tehnologija.
U dokumentima ove centralne banke navodi se da u skladu sa politikom Svetske banke zelene kredite definišu kao finansiranje koje omogućava zajmoprimcu da investira isključivo u projekte sa značajnim doprinosom životnoj sredini i smanjenju negativnih efekata klimatskih promena.
Zeleni krediti, prema toj definiciji, imaju za cilj poboljšanje energetske efikasnosti domaćinstava i korporativnog sektora, podršku investicijama u zelene tehnologije, materijale i rešenja i podršku investicijama u obnovljive izvore energije, kontrolu i prevenciju zagađenja, zaštitu životne sredine, smanjenje rizika od klimatskih promena.
Strateški cilj je povećanje svesti o klimatskim promenama
U Narodnoj banci podsećaju da su kao jedan od svojih strateških ciljeva postavili povećanje svesti o klimatskim promenama i doprinos zelenoj održivoj ekonomiji.
Narodna banka je pripremila Srednjoročni plan aktivnosti u oblasti upravljanja rizicima u vezi sa klimatskim promenama za period 2023 – 2025, a nedavno je, u cilju poboljšanja dostupnosti podataka o klimatskim promenama, objavila i pregled zelenih indikatora koji će pomoći u analizama za dalje kreiranje politike.
U isto vrema, kako dodaju, razvija se i zeleni portfolio hartija od vrednosti u deviznim rezervama, a planirani su stres testovi kako bi se procenila otpornost bankarskog sistema na klimatske promene.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.