Grad Osijek završio je instalaciju solarne elektrane na krovu zgrade Centralnog groblja, čime će se obezbediti 70 odsto električne energije koju taj objekat troši. Grad, inače, ima fotonaponske elektrane na skoro 20 objekata, među kojima su vrtići, škole, bazeni.
Solarne elektrane dosad su ugrađene na zgradama Srednjoškolskog igrališta, Poduzetničkog inkubatora BIOS, dečjih vrtića Sarvaš, Latica, Ivančica i Mak, Vodovoda Osijek, Kulturnog centra, sportskih dvorana Jug 2 i Zrinjevac, Streljane Pampas, Gradskih bazena, kao i osnovnih škola Ljudevit Gaj, Vijenac i Tin Ujević, preneo je portal Grada Osijeka.
Investicija na krovu zgrade Centralnog groblja je vredna gotovo 102.000 evra, a 40 odsto je sufinansirana sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU).
Osječki gradonačelnik Ivan Radić istakao je da će fotonaponsko postrojenje značajno smanjiti troškove za električnu energiju gradske komunalne firme Ukop jer će proizvoditi oko 70 odsto energije potrebne za njenu delatnost. Procenjuje se da je reč o uštedi od oko 18.000 evra godišnje.
Radić: Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 odsto potrebne energije za objekte na kojima se nalaze
Radić je naveo da je Grad Osijek dve godine zaredom proglašen za hrvatski Eco city.
„Jedan od velikih doprinosa tome dale su i sunčane elektrane u vlasništvu Grada Osijeka ili gradskih poduzeća. Imamo 18 elektrana koje proizvedu 70 posto potrebne energije za njihove djelatnosti“, rekao je Radić.
Grad, takođe, planira da ulaže i u energetske obnove svojih objekata. Tako je za energetsku obnovu vrtića na Mačkamami, gde će se postaviti i solarna elektrana, odobreno sufinansiranje u iznosu od 900.000 evra. Elektrana će biti postavljena i na zgradi Dječjega kazališta, a spremna je i dokumentacija za elektrane na još devet osnovnih škola.
Vedran Novokmet, direktor Ukopa, rekao je da je investicija u solar posebno važna jer je reč o zgradi koja je najveći potrošač energije. On je naveo da bi ulaganje, s obzirom na godišnje uštede i vrednost investicije, prema računici projektanata trebalo da se isplati za 40 meseci.
Posle tog perioda, kako je dodao, ovo komunalno preduzeće će imati i dodatne uštede.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.