OIE

Kineski naučnici izumeli odeću sa solarnim ćelijama za termoregulaciju tela

solarno odelo za termoregulaciju telesne temperature

Foto: Univerzitet Nankai

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Solarna energija gotovo da nema granice u primeni, što pokazuje i inovacija naučnika sa Univerziteta Nankai u Kini. Napravili su termoregulaciono odelo koje energiju potrebnu za hlađenje ili zagrevanje tela dobija preko integrisanih solarnih ćelija.

Naučnici sa Univerziteta Nankai u Kini razvili su tkaninu za odeću koja obezbeđuje celodnevnu optimizaciju telesne temperature. Sistem kojeg su konstruisali Cijuen Vang i njegove kolege napravljen je od plastike – polivinila.

Savitljivi organični fotonaponski modul od sunčeve svetlosti proizvodi struju, a ona se konvertuje u grejanje ili hlađenje pomoću takođe fleksibilnog dvosmernog elektrokaloričnog uređaja. Polivinil je izolator i on povezuje solarne ćelije nameštenu spolja sa elektrokaloričnim uređajem ispod.

Kako naučnici ističu u svom radu objavljenom u časopisu Science, njihovo rešenje je idealno za ekstremne uslove poput polarne hladnoće, pustinjske vrućine ili čak svemira. Raniji napori istraživača da u odeću dodaju grejne ili rashladne elemente bili su neuspešni, jer se pokazalo da je većina takvih proizvoda previše glomazna za opštu upotrebu.

Kako funkcioniše solarno odelo

Na sunčevoj svetlosti, fotonaponski modul pretvara solarnu energiju u električnu za napajanje elektrokaloričnog uređaja za hlađenje i grejanje, a uključen je i sistem za skladištenje energije. Kako naglašavaju istraživači, elektrokalorični uređaj ima malu potrošnju, pa je energija koju prikupe mali solarni paneli u toku 12 sati dovoljna za 24 sata rada.

To znači da u toku noći odelo koristi uskladištenu energiju za održavanje telesne temperture u hladnom okruženju. Vlasnik odela može po sopstvenoj želji menjati režim grejanja i hlađenja u bilo koje vreme.

Testiranja su pokazala da panel efikasno radi pri različim intezitetima sunčeve svetlosti te da mu nije potrebno dodatno napajanje. Dalje, odeća hladi za do 10,1 stepen Celzijusa u vrućem okruženju greje za do 3,2 stepena u hladnom.

Isti naučnici su kao referencu uzeli da telo samostalno održava temperaturu kože u opsegu od 32 do 36 stepeni kada je spoljna temperatura između 22 i 28 stepeni. Solarno odelo taj opseg proširuje na između 12,5 i 37,6 stepeni Celzijusa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

8. januar 2024. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

8. januar 2024. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

8. januar 2024. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

8. januar 2024. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike