Električna energija

Malu hidroelektranu CIjevna 3 gradiće novi koncesionar

cijevna 3 koncesija mala hidroelektrana ers

Foto: Tapani Hellman from Pixabay

Objavljeno

25.12.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.12.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije novi je koncesionar za gradnju male hidroelektrane Cijevna 3 na reci Bosni.

Cijevna 3, planiranog kapaciteta od 13,9 MW, je jedna od osam hidroelektrana koje su planirane na reci Bosni, a prva koncesija za ovu kaskadu potpisana je još 2007. godine kada je norveška firma Technor Energy dobila posao. Koncesija je menjala vlasnika, ali do danas nijedna hidroelektrana nije izgrađena.

Sada su Ugovor o ustupanju ugovora o koncesiji za izgradnju i korišćenje MHE Cijevna 3 potpisali Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva, v.d. direktori preduzeća Elektro Doboj i Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije – Miodrag Mišić i Siniša Šišić.

Ugovor je prenet sa dosadašnjeg koncesionara preduzeća Elektro Doboj na novog koncesionara, firmu Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije

Ugovor o konceciji za izgradnju i korišćenje male hidroelektrane Cijevna 3 na reci Bosni je ovim prenet sa dosadašnjeg koncesionara preduzeća Elektro Doboj, na novog koncesionara, firmu Elektroprivreda Republike Srpske – obnovljivi izvori energije iz Ljubinja, koje je u potpunosti preuzelo sva prava i obaveze iz ugovora, saopštilo je Ministarstvo.

Razlog za ustupanje ugovora je činjenica da se, u skladu sa Zakonom o električnoj energiji Elektro Doboj kao distributivno preduzeće u sistemu Elektroprivrede, ne može  baviti proizvodnjom električne energije zbog čega je dalju realizaciju projekta preuzela firma ERS – obnovljivi izvori energije.

Cijevna 3 je jedna od osam malih hidroelektrana na reci Bosni, čija je izgradnja definisana Prostornim planom Republike Srpske

Hidroelektrana Cijevna 3, kako je navelo Ministarstvo, je jedna od osam malih hidroelektrana na reci Bosni, čija je izgradnja definisana Prostornim planom Republike Srpske. Izgradnjom ovih hidroelektrana predviđeno je integralno uređenje, zaštita od poplava i energetsko korišćenje reke Bosne.

U realizaciju projekta izgradnje MHE Cijevna 3 je do sada uloženo oko devet miliona KM. Sprovedeni su istražni radovi, urađen je najveći deo projektne dokumentacije i dozvola, a u postupku eksproprijacije rešeno je oko 40 odsto imovinskih odnosa, naveli su u Ministarstvu.

Očekivana godišnja proizvodnja elektrane je 69 GWh električne energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

25. decembar 2023. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

25. decembar 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

25. decembar 2023. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije

bih hidroelektrane epbih vranduk janjici presuda sud

Sud oborio ekološke dozvole za projekte HE Janjići i HE Vranduk koje razvija EPBiH

25. decembar 2023. - Projekte hidroelektrana Janjići i Vranduk na reci Bosni razvija Elektroprivreda Bosne i Hercegovine već više godina