OIE

Više od polovine Rumuna namerava da instalira solarne panele do 2025.

rumunija solarni paneli solar prozjumeri

Foto: Elsemargriet from Pixabay

Objavljeno

19.10.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.10.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Više od polovine stanovnika Rumunije (52,2 odsto) namerava da instalira fotonaponske sisteme u naredne dve godine, a 40 odsto zainteresovanih očekuje da će za proizvodnju električne energije za sopstvenu potrošnju biti potrebno 3-4 hiljade evra, pokazali su podaci ankete sprovedene u Rumuniji.

Podaci iz istraživanja stavova građana o solarnoj energiji pokazuju da će se solarni bum u Rumuniji nastaviti nesmanjenim tempom. Početkom godine regulator u sektoru energetike ANRE saopštio je da očekuje da se broj prozjumera u zemlji do kraja 2023. poveća sa oko 40.000 na 100.000.

Inače, o kakvom je rastu reč govori podatak da je samo 303 domaćinstva imalo ovaj status na kraju 2019.

Osim 52,2 odsto ispitanika koji nameravaju da ugrade solarne panele u naredne dve godine, značajan deo, još oko 24,11 odsto, kako se navodi u istraživanju firme Atu Tech, planira da to uradi u narednih 3-5 godina.

Glavni razlog za instalaciju solara nisu subvencije

Stanovnici Rumunije kao razloge za proizvodnju energije navode smanjenje troškova i energetsku nezavisnost. Samo 16 odsto ispitanika je kao razlog navelo državne subvencije, koje se nude kroz program Casa Verde (eng. Casa Verde Fotovoltaice mechanism), preneli su lokalni mediji.

Anketirani smatraju da ugradnja solarnih panela ne može doprineti povećanju vrednosti njihovih nekretnina.

Oko 40 odsto Rumuna smatra da je za sopstvenu proizvodnju energije dovoljna investicija između tri i četiri hiljade evra, dok nešto više, oko 42 odsto, želi da ugradi hibridni sistem, koji će im omogućiti da budu povezani na nacionalnu mrežu, ali da mogu da imaju i snabdevanje u trenucima kada dođe do prekida isporuka iz mreže.

Država pripremila dve milijarde evra za subvencije

Istraživanje je sprovedeno onlajn u periodu između avgusta i septembra 2023. godine na uzorku od 1.292 ispitanika, starijih od 18 godina, iz urbanih i ruralnih sredina.

Iako, kako pokazuju rezultati istraživanja, subvencije nisu glavni motiv za instaliranje solarnih panela, rumunska vlada je pripremila bogat program. U martu ove godine saopšteno je da će ukupan budžet za pomoć građanima da postanu prozjumeri biti dupliran na dve milijarde evra, što bi trebalo da bude dovoljno za 80.000 domaćinstava.

Inače, Rumunija ima, prema podacima iz 2021, 19,1 miliona stanovnika.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

epcg pljevlja rekonstrukcija miro vracar

EPCG odlaže ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja za 2026.

19. oktobar 2023. - Planirano zaustavljanje TE Pljevlja u 2025. moglo bi da bude odloženo za 2026, najavio je Miro Vračar, pomoćnik izvršnog direktora EPCG

srbija francuska kriticne sirovine nuklearna energija otpad makron vucic

Francuska i Srbija potpisale pet sporazuma za kritične sirovine, otpad i energetiku

19. oktobar 2023. - Dogovorena saradnja u vezi sa nuklearnom energijom, potpisani ugovori o kreditu za EMS i gradnji postrojenja za prećišćavanje otpadnih voda

damir miljevic bih solar energetska tranzicija

Država blokira domaćinstva i privredu da koriste solarnu energiju u BiH

19. oktobar 2023. - Damir Miljević je naglasio da je veliki problem BiH i što se nije ozbiljno krenulo u dijalog o zatvaranju rudnika i termoelektrana na ugalj

kina solar vetar rekord ciljevi

Kina je 6,5 godina pre roka dostigla ciljeve za solar i vetar

19. oktobar 2023. - Do kraja jula dostigla je ukupni instalisani kapacitet za proizvodnju električne energije u vetroparkovima i solarnim elektranama od 1.200 GW