Restrikcije struje, posebno u Evropi, donedavno su bile nezamislive, donekle kao i energetska kriza. Ipak, ta kriza ih je učinila sasvim mogućim, pa nije iznenađenje što su i mere koje bi sprečile restrikcije krajnje neočekivane. Švajcarska će tako, u slučaju problema sa snabdevanjem električnom energijom, tražiti da građani peru veš na najviše 40 stepeni, pa čak će i zabraniti korišćenje električnih vozila. Ako i to ne pomogne ograničiće snabdevanje najvećih potrošača.
Energetska kriza koja je započela pre godinu dana, pre svega zbog naglog oporavka ekonomije posle slabljenja pandemije korona virusa, pojačana je ratom u Ukrajini, jer su ugrožene isporuke prirodnog gasa, koji je važno gorivo i sirovina za građane i firme.
Svi ovi problemi će dostići vrhunac u zimi koja je pred nama, pa evropske zemlje spremaju planove za nepredviđene situacije. Švajcarski Federalni Savet ili tamošnja vlada pripremila je predlog uredbe o ograničenjima i zabranama korišćenja električne energije. Zasad je to samo predlog, spreman ako ne bude bilo dovoljno struje za sve potrošače.
Ograničenje upotrebe električnih vozila je predviđenou trećoj fazi eskalacije problema sa snabdevanjem
Uredba predviđa četiri nivoa ograničenja i zabrana, pri čemu je svaki sledeći stroži i znači da se situacija sa snabdevanjem pogoršava.
Švajcarska vlada će tako, za početak, apelovati na građane i privredu da štede, a zatim će tražiti da ograniče grejanje javnih zgrada na najviše 20 stepeni Celzijusa, kao i da veš peru na najviše 40 stepeni. Od prodavnica će se zahtevati da „ključ u bravu“ stave svakod dana dva sata ranije.
Ograničenje korišćenja električnih vozila pojavljuje se u trećoj fazi i odnosi se na privatna vozila. Predlog uredbe navodi da bi njihovi vlasnici mogli da ih koriste samo za apsolutno neophodna putovanja, kao što je obavljanje posla, kupovina, poseta lekaru, prisustvovanje verskim događajima ili odlazak na sud.
Veliki potrošači troše 50 odsto struje u zemlji
Ekstremnije mere su ograničenje potrošnje za velike korisnike električne energije – 34.000 korisnika koji zajedno troše 50 odsto struje u zemlji, što bi moglo da potraje i do mesec dana.
Krajnja opcija, koju bi, kako kažu švajcarske vlasti, trebalo izbegavati po svaku cenu su rotirajuće restrikcije kako bi se održala stabilnost mreže.
Inače, Švajcarska električnu energiju proizvodi u hidroelektranama (60 odsto), nuklearkama (34 odsto) i u termoelektranama.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.