OIE

Solarni bum u Srbiji: više od 100 MW solarnih elektrana na krovovima

solarni bum srbija prozjumeri natalija lukovic ministarstvo

Foto: Beta/Amir Hamzagic

Objavljeno

21.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Korišćenje solarne energije za proizvodnju struje polako osvaja Srbiju. Domaćinstva i firme su u poslednjih nekoliko meseci instalirali oko 360 krovnih fotonaponskih elektrana, ukupne snage 5,7 megavata (MW), a prema najavama iz Ministarstva rudarstva i energetike, u proceduri su elektrane snage 100 megavata (MW).

Solarne elektrane na krovovima domaćinstava i firmi u Srbiji su do pre nekoliko meseci bili prava retkost, ali usvajanje odgovarajuće regulative je omogućilo građanima da proizvode zelenu energiju za sopstvenu potrošnju.

Natalija Luković, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike, izjavila je da je Ministarstvo rudarstva i energetike iniciralo usvajanje novog Zakona o obnovljivim izvorima energije, kojim je građanima i privredi omogućeno da postanu prozjumeri.

Ona je istakla da je novim Zakonom omogućeno građanima i privredi da učestvuju u energetskoj tranziciji.

Ministarstvo priprema promenu uredbe o prozjumerima

Pojednostavljene su procedure, pa više nije potrebno 20 koraka, već samo dva kako bi prozjumeri zaključili ugovore sa EPS snabdevanjem, rekla je ona na panel diskusiji „(Ne)iskorišćeni potencijal Srbije u obnovljivoj energiji“, koji je organizovala novinska agencija Beta, u saradnji sa Evropskom klimatskom fondacijom.

„Imamo više od 370 prozjumera u registru i 5,7 MW na mreži. Osim toga, u postupku obrade zahteva za priključenje kod Elektrodistribucije Srbije (EDS) imamo još 100 MW“, rekla je Luković.

Trenutno je, kako je rekla, primetan pravi solarni bum, zbog čega Ministarstvo priprema izmenu Uredbe o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupaca-proizvođača i snabdevača.

Namera je, kako je rekla, da se dodatno pojednostave svi koraci za priključenje na mrežu. Cilj je da sve prilagodimo građanima, a ne da se oni nama prilagođavaju, naglasila je Luković.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

21. oktobar 2022. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

toplana gas ljubljana energetika te tol

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

21. oktobar 2022. - TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru

severna makedonija spajanje trzista eu grcka sanja bozinovska

Severna Makedonija planira da spoji tržište električne energije sa EU do prvog kvartala 2027.

21. oktobar 2022. - Ministarka Sanja Božinovska učestvovala je na Forumu za integraciju tržišta električne energije održanom u Evropskom parlamentu u Briselu

Kostadinov Zapadni Balkan energetsku krizu odgovorio inovacijama ambicijom

Kostadinov (GGF): Zapadni Balkan je na energetsku krizu odgovorio inovacijama, ambicijom (video)

21. oktobar 2022. - Poslednje tri do četiri godine su u najmanju ruku bile transformativne u pogledu energetske tranzicije na Zapadnom Balkanu, kaže Borislav Kostadinov, direktor fonda u kompaniji Finance in Motion zadužen za GGF