OIE

Beogradske elektrane istražuju geotermalni potencijal za daljinsko grejanje

Beogradske-elektrane-geotermalna-energija

Foto: braco77 from Pixabay

Objavljeno

08.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Javno komunalno preduzeće Beogradske elektrane raspisalo je tender za izradu studije o geotermalnom potencijalu podzemnih vodnih resursa na lokacijama svojih toplana i kotlarnica. Cilj studije je da se utvrde mogućnosti za korišćenje podzemnih voda za daljinsko grejanje u Beogradu, što bi pomoglo da se sistem grejanja dekarbonizuje.

JKP Beogradske elektrane namerava da istražuje geotermalni potencijal podzemnih voda kako bi ostvarilo uštede u potrošnji glavnih energenata – prirodnog gasa, tečnih goriva i električne energije, a u skladu sa evropskim tendencijama ka kreiranju daljinskih sistema grejanja bez emisija CO2, navodi se u dokumentaciji na Portalu javnih nabavki.

Vrednost posla je 30 miliona dinara, a rok za slanje ponuda je 24. avgust.

Rekonstrukcijom toplana i kotlarnica stvoreni su uslovi za uključivanje obnovljivih izvora u daljinsko grejanje

U dokumentaciji se navodi i da su rekonstrukcijom svih većih toplana i kotlarnica u sistemu JKP Beogradske elektrane ostvarene pretpostavke za početak uključivanja obnovljivih izvora energije, posebno geotermalne energije, u sistem daljinskog grejanja u Beogradu.

Osnovni ciljevi u izradi studije su izvođenje detaljnih geotermalnih istraživanja na 18 odabranih lokacija, procena geotermalnih potencijala, identifikovanje najperspektivnijih lokacija i odabir pilot-područja za dalja istraživanja.

Studija treba da utvrdi mogućnosti za korišćenje geotermalnih resursa u daljinskom grejanju

Ciljevi takođe uključuju kvantifikaciju geotermalnih resursa i sagledavanje mogućnosti uključivanja u sisteme daljinskog grejanja, kao i utvrđivanje fizibilnosti korišćenja geotermalnih resursa u tehnološkom i finansijskom smislu za svaku od lokacija, navodi se u dokumentaciji.

Ponuđači na tenderu moraju biti registrovane naučnoistraživačke organizacije, sa ukupnim poslovnim prihodima od najmanje 60 miliona dinara i bez neto gubitka u poslednje tri finansijske godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

8. avgust 2022. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

8. avgust 2022. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

8. avgust 2022. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

8. avgust 2022. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)