Ako proizvođači i trgovci ne snize visoke maloprodajne cene peleta i ogrevnog drveta Ministarstvo trgovine predložiće Vladi Federacije BiH i najrestriktivnije mere kako bi se zaštitili interesi građana, poručila je izvršna vlast u Federaciji. Vlasti u FBiH očigledno gube strpljenje zbog drastičnog povećanja cena peleta i drveta za koje nema ekonomskih razloga, što je situacija u kojoj se nalaze i druge zemlje regiona, kao što su Severna Makedonija i Srbija.
Cene ogrevnog drveta u regionu poslednjih meseci poskupele su sa prošlogodišnjih oko 50-60 evra za kubik na 80-90 evra, a peleta sa oko 150-180 evra po toni na vrtoglavih 300-400 evra. Iako su energetska kriza, koja je dodatno pojačana vojnom intervencijom Rusije u Ukrajini, i inflacija opravdan razlog za rast cena, ovako drastično poskupljenje ipak nije, kako tvrde i mnogi stručnjaci, opravdano.
Prvo je krajem maja Srbija zabranila izvoz drveta i proizvoda od drveta na 60 dana, dve nedelje kasnije to je uradila BiH na 90 dana, a ovih dana i Severna Makedonija je do kraja godine ograničila izvoz.
Proizvodnja nije smanjena, a izvoz je zabranjen, pa nema razloga da ne bude dovoljno peleta za domaće potrebe
Ove mere imale su za cilj da stabilizuje tržište i snize cene, ali izgleda da se to ne dešava. Naime, cene su u BiH niže za nekoliko procenata, kako prenose Nezavisne, dok su u Srbiji na istom nivou ili su negde još povećane, kako prenose Novosti. Proizvodnja se u BiH odvija istim tempom kao prošle godine, čak će i biti povećan, dok je u Srbiji smanjena zbog umanjenih isporuka drveta iz Srbijašuma.
S obzirom da domaća proizvodnja nije ugrožena, a i izvoz je zabranjen, pa će i te količine ostati u zemlji, ne bi trebalo da bude problema u snabdevanju domaćih tržišta. Uprkos tome mnogi trgovci i proizvođači govore kupcima da pelet mogu da dobiju tek za mesec ili dva dana, a cena će biti poznata kada robu dobiju.
Ako nećete milom, onda ćete posle restriktivnih mera
Zato su vlasti u BiH krenule korak dalje, pa je na poziv federalnog ministra trgovine Zlatana Vujanovića u Vladi FBiH u Sarajevu održan sastanak sa predstavnicima Privredne/Gospodarske komore FBiH i privrednika, koje je predvodio predsednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Vildan Hajić. Sastanku su prisustvovali i direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović i glavni federalni tržišni inspektor Elmir Ramić.
Cilj sastanka, kako je saošteno, bilo je koordiniranje zajedničkih aktivnosti radi osiguranja urednog snabdevanja peletom i ogrevnim drvetom u predstojećoj sezoni grjanja uz ekonomsko prihvatljive cene i uz maksimalnu socijalnu osetljivost primerenu ekonomskoj realnosti.
Inspekcija: proizvođači i prodavci nerealno visoko podigli cene
Nakon obavljenog inspekcijskog nadzora, po zaduženju Vlade FBiH, Federalna uprava za inspekcijske poslove utvrdila je da su proizvođači i prodavci peleta i ogrevnog drveta, koristeći novonastalu situaciju opšteg povećanja cena roba i usluga, nerealno visoko podigli cene, pri tome ne pokazujući društvenu odgovornost i socijalnu osjetljivost u aktuelnom momentu globalne inflacije i smanjenja kupovne moći stanovništva, navela je Vlada FBiH, i dodaje da je Inspekcija izvršila uvid u stanje zaliha i kalkulacije cena proizvođača i trgovaca peletom i drvetom.
Vlada je zatražila predstavnici komore izvrše neophodnu koordinaciju sa relevatnim poslovnim subjektima radi snižavanja maloprodajnih cena peleta i drveta. Na sastanku je tokom diskusije istaknuto da bi u ovom momentu realna cena peleta trebalo da bude 400 do 450 konvertibilnih maraka (200-225 evra), a drveta 100-120 maraka (50-60 evra).
Trenutna cena peleta u FBiH je oko 300 evra, a drveta oko 75 evra.
Vlada FBiH: ne isključujemo i najrestriktivnije mere
Ukoliko izostane volja ovih poslovnih subjekata, Vladi FBiH biće predloženo da u skladu sa zakonom i nadležnošću, preduzme i inicira mere zaštite ekonomskih i potrošačkih interesa građana, ne isključujući i najrestriktivnije zakonske mere, poručila je Vlada.
Inače, prilikom uvođenja zabrane ministar spoljne trgovine Staša Košarac izjavio je da je izvoz u prvih pet meseci ove godine povećan 78 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a očekivao se dalji rast. Analize su pokazale da su troškovi proizvođača povećani 30-40 odsto, a ana drugoj strani pelet je poskupeo i više od 100 odsto.
Severna Makedonija: ograničenje izvoza da bi se sprečile špekulacije
Špekulativno ponašanje trgovaca i proizvođača bio je jedan od razloga za uvođenje zabrane i u Severnoj Makedoniji. Tako je na Ministarstva privrede doneta odluka da se izvoz ogrevnog drveta i peleta ograniči do kraja godine radi sprečavanja i izbegavanja posledica izazvanih povećanom potražnjom stanovništva izazvanom energetskom krizom na svetskom tržištu.
Vlada je na sednici usvojila odluku o ograničavanju izvoza pojedinih proizvoda kako bi se izbeglo špekulativno delovanje trgovaca i proizvođača i zaštitila domaća proizvodnja, tržište i građani, saopštila je izvršna vlast u Severnoj Makedoniji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.