Električna energija

Fosilna goriva 2021. ponovo postala glavni izvor za proizvodnju struje u EU

fosilna-goriva-eu-struja

Foto: Ver_Ena from Pixabay

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Fosilna goriva su prošle godine ponovo postala glavni izvor za proizvodnju struje u Evropskoj uniji (EU), nakon što su ih u 2020. pretekli obnovljivi izvori, pokazuju preliminarni podaci Eurostata.

Proizvodnja električne energije iz određenih vrsta uglja je značajno porasla u 2021. godini, pa je tako količina struje dobijena iz kategorije ostalih vrsta bitumenskog (crnog) uglja skočila za 25,6%, a iz lignita za 16,2%.

U proizvodnji struje iz obnovljivih izvora, najveći porast je zabeležen kod solara

Kada su u pitanju obnovljivi izvori, najveći porast je zabeležen u količini električne energije proizvedene iz solara, 13%, i čvrstih biogoriva, 9,6%. Sa druge strane, nepovoljni vremenski uslovi doveli su do smanjenja proizvodnje u hidroelektranama, za 1,2%, i vetroelektranama, za 3%.

Nuklearke su proizvele 7% više struje nego u 2020.

Evropska agencija za statistiku takođe naglašava da je proizvodnja električne energije u nuklearnim elektranama u EU 2021. bila za 7% veća nego prethodne godine.

Sa porastom privredne aktivnosti u EU nakon ukidanja mera protiv pandemije bolesti COVID-19, ukupna proizvodnja struje u EU je 2021. porasla za 4,2% u odnosu na prethodnu godinu, navodi Eurostat. Po pojedinačnim vrstama energenata, najveće količine struje su proizvedene iz nuklearne energije, 731 teravat-sat (TWh), prirodnog gasa (550 TWh), vetra (386 TWh), hidroenergije (370 TWh), lignita (227 TWh), ostalih vrsta bitumenskog uglja (193 TWh) i solara (163 TWh).

Ukupna potrošnja fosilnih goriva je takođe porasla, ali se nije vratila na nivo pre pandemije

Preliminarni podaci o ukupnoj potrošnji energije u EU pokazuju da je u 2021. došlo do porasta potrošnje fosilnih goriva zbog privrednog oporavka nakon pandemije. Međutim, ta potrošnja je ostala ispod nivoa koji je imala pre pandemije.

Potrošnja naftnih derivata je prošle godine porasla 5%, nakon što je 2020. ostvarila mnogo veći pad, 12,4%. U poređenju sa 2019. godinom, potrošnja naftnih derivata je u 2021. bila niža za 8,1%, pokazuju podaci Eurostata.

Potrošnja prirodnog gasa je u 2021. bila najveća u proteklih deset godina i dostigla je 15,8 teradžula (TJ), što je 3,9% više nego prethodne godine. Eurostat napominje da je od toga samo 1,7 TJ bilo iz domaćih izvora, a ostatak iz uvoza.

Bugarska je imala najveći skok emisija CO2 u EU u 2021.

Ukidanje protivepidemijskih mera je prošle godine dovelo i do porasta emisija CO2 od korišćenja fosilnih goriva (uglavnom nafte i naftnih derivata, prirodnog gasa, uglja i treseti), i to za 6,3% u odnosu na 2020, saopštio je Eurostat.

Emisije su porasle u većini zemalja EU, a najveći skokovi su zabeleženi u Bugarskoj, 18%, Estoniji, 13,1%, Slovačkoj, 11,4%, i Italiji, 10,6%. Jedine dve zemlje za koje se procenjuje da su i u 2021. imale pad emisija su Portugal, sa 5,5%, i Finska, 1,5%.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

1. jul 2022. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

1. jul 2022. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

1. jul 2022. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

1. jul 2022. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta