Sporazum o strateškom partnerstvu bi umnogome olakšao zajedničke projekte, posebno u energetskom sektoru, gde je brzina jako važna, izjavio je novi ambasador Sjedinjenih Država u Srbiji Christopher Hill.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović razgovarala je s novim ambasadorom SAD Kristoferom Hilom o ekonomskim odnosima dve zemlje, razvoju energetske infrastrukture, regionalnom povezivanju, energetskoj tranziciji, novim američkim investicijama i poboljšanju poslovnog ambijenta u zemlji, saopštilo je ministarstvo.
Ona je istakla da 140 godina diplomatskih odnosa Srbije i SAD pokazuju partnerstvo i prijateljstvo dve zemlje, kao i da su u proteklih nekoliko godina napravljeni važni koraci u unapređenju ekonomske saradnje.
Postoji prostor za kompanije iz SAD
„Uradili smo mnogo u resoru rudarstva i energetike, pre svega kada je reč o izradi zakonodavnog okvira. Srbija je u početnoj fazi energetske tranzicije. Potrebni su nam novi kapaciteti, pre svega u elektroenergetskom sektoru, jer 35 godina nismo izgradili nijedan kapacitet i više od 70 odsto energije dobijamo iz termoelektrana. Prioriteti su investicije u nove kapacitete, povećanje energetske efikasnosti i diverzifikacija u gasnom sektoru“, rekla je Mihajlović.
Prioritet Srbije su investicije u elektroenergetskom sektoru, u energetsku efikasnost i diverzifikaciju u gasnom sektoru, izjavila je ministarka Zorana Mihajlović
Ona je rekla da je Srbija danas politički i finansijski stabilna zemlja, otvorena za investicije i posvećena dijalogu, ekonomskom povezivanju i saradnji i istakla da postoji prostor za kompanije iz SAD u realizaciji novih projekata.
„Verujem da bi za buduću saradnju bilo od velike koristi da imamo zaključen sporazum između naše dve države o strateškom partnerstvu, kakve već imamo sa Ruskom Federacijom, Kinom, Francuskom, Italijom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Azerbejdžanom, Mađarskom, i mislim da bi sporazum i sa SAD stvorio okvire za dalje unapređenje odnosa i realizaciju zajedničkih projekata. Želimo da razvijamo što bolje ekonomske odnose i da imamo još više američkih kompanija koje posluju u našoj zemlji“, navela je vicepremijerka.
Hill: Strateško partnerstvo bi olakšalo, ubrzalo projekte u energetskom sektoru
Ambasador Hill je rekao da je najveća promena ekonomski napredak Srbije i istakao da će saradnja u oblasti energetike uticati na razvoj odnosa dve zemlje.
„Želimo da produbljujemo odnose sa Srbijom na svim nivoima: političkom, ekonomskom, energetskom, i da nastavimo intenzivnije da radimo na unapređenju saradnje. Sporazum o strateškom partnerstvu bi umnogome olakšao zajedničke projekte, posebno u energetskom sektoru, gde je brzina jako važna, kako bismo razvijali projekte u skladu sa tehnološkim dostignućima i kako bismo uticali na povećanje energetske bezbednosti“, rekao je Hill.
Na sastanku je razgovarano o diverzifikaciji u gasnom sektoru, izgradnji energetske infrastrukture, potrebi za novim energetskim kapacitetima, kao i energetskoj bezbednosti, posebno u svetlu krize u Ukrajini, saopšteno je.
Gas bi mogao stići preko Albanije
Treba pomenuti i Vašingtonski sporazum, kojeg je predsednik Aleksandar Vučić potpisao u septembru 2020. pod pokroviteljstvom SAD sa tadašnjim kosovskim premijerom Avdullahom Hotijem. Srbija i Kosovo* su se obavezali na izradu zajedničke studije izvodljivosti uspostavljanja železničke veze „sa nekom lukom dubokog gaza na Jadranu“.
Inače, Albanija je pre godinu dana sklopila sporazum sa američkim kompanijama Excelerate i ExxonMobil o izgradnji terminala za tečni prirodni gas (LNG) u Valoni (Vljori), a u dokumentu stoji i da će Srbija i Kosovo* „diverzifikovati svoje snabdevanje energentima“.
Obe strane su se takođe saglasile da će zajedno s ministarstvom energetike SAD i drugim vladinim institucijama raditi na studiji izvodljivosti o zajedničkom korišćenju vode i energetskih resursa jezera Gazivode.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.